Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Taliban, Afganistan’da hükümet olabilecek mi? Olamazsa neler olabilir?

Taliban’ın, ABD’ye karşı kazandığı savaş sonrasında Afganistan’daki değişim, iktidar yada iktidardaki hükümetin değişimi değil, rejim değişimidir. Bu değişimle beraber ekonomiden kültüre devletin işleyiş aygıtı, toplumun yaşam tarzı, köklü olarak dönüştürülecek. Acaba neyle karşılaşacağını kestiremeyen Afganistanlılar, bu köklü değişim zihniyetine hazırlar mı?

Taliban, aşırı güvenlikçi zihniyete sahiptir. Rejimin bekasıyla ilgili duydukları ve süreklilik kazanan derin kuşku, korku ve endişe içerisindeki ideolojik bir grup olan Taliban, yabancı askerler (özellikle ABD askerleri) çıkmadan yeni rejime geçmez. Taliban’ın, Afganistan’da, hükümet olup olmayacağı ile ilgili sonuçları 1 Eylül itibarıyla göreceğiz.

İdeolojik devletler iktidara geldiklerinde devlet aygıtını öncesine göre çok daha güçlendirirler. Misal Komünist rejimin Rusya devletini tarihinde olmadığı kadar güçlendirmesi, Mao’nun, Çin devletini tarihi zirvesine çıkarması, İran İslam Cumhuriyeti’nin, devleti tarihte olmadığı kadar güçlendirmesi.

Şimdilik göç ile ilgili faaliyetlerle uğraşan Türkiye, Hükümet kurulamazsa terör ile ilgili faaliyetlerle de uğraşmak zorunda kalabilir. Hükümet olamaz da bölgeyi güvenli olarak idare edemezse Taliban, kendi içerisinde barındırdığı ılımlılar ile radikaller arasında sorun çıkar ve terör örgütleri yeniden yeşerebilir. Terör örgütleri İran, Suriye üzerinden Türkiye’ye de gelebilir. Afganistan’dan Rusya’ya da geçebilirler.

Rusya, islamcı teröristlerin Suriye’den çıkarlarsa Rusya‘nın başına bela olacağını biliyor ve bu nedenle bu işi milli güvenlik, beka sorunu olarak görüyor. Çünkü İdlib’deki teröristlerde Rus pasaportu bulunuyor. Zaten bu teröristlerin toplu olarak imha edilmesi için Suriye’nin, başka bölgelerinden İdlib‘e toplattırdı. Rusya, islamcı teröristleri Suriye’de imha etmek istiyordu ama buna Türkiye engel oluyordu. Afganistan’da, Taliban hükümeti kurulmaz da islamcı teröristlerin bu bölgede faaliyetler olursa Rusya, İdlib’i bombalayabilir. Bu nedenle de Türkiye-Rusya ilişkileri bozulabilir.

Rusya’nın, İdlib’e yapılacak olası harekatı, Suriye iç savaşının son aşaması olur ve savaşın askeri sonuçları politik ilişkilerin geleceğini belirler.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.