Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Terör örgütü liderine suikast, Örgütü bitirir mi?

Örgüt liderine suikast, Örgütü bitirmez! geriletir…

Koalisyon güçlerinin, Irak’ta IŞİD’e yönelik düzenlediği hava saldırısında örgüt lideri olan ve kendisini halife ilan eden Ebubekir El Bağdadi’nin ağır yaralandığı IŞİD : “Halife Bağdadi yaralandı ama iyi” diyerek doğruladı…
Bir ABD-İsrail Projesi olarak ortaya çıkan IŞİD lideri ölse ne olur ki?
IŞİD teröristleri “Hz. Peygamber öldü ama İslam bitmedi” şeklinde yorum yapıyor..

Chicago Güvenlik ve Terör Projesi’nden Jenna Jordan‘ın yaptığı ve Security Studies adındaki bir dergide çıkan istatistikî bir analize göre, terörist liderlerin ortadan kaldırılması ancak yüzde 17 oranında grubu bitiriyor.
1945 ile 2004 arasında 298 lider infazı ve tutuklamasını inceleyen Jenna Jordan, “liderleri öldürmenin marjinal faydasının aslında negatif” olduğu, çünkü “dava uğruna ölen liderin” örgüte yeni bir güç katabildiği sonucuna ulaşıyor.
Araştırma, örgütün yaş ve çapının da önemli olduğunu gösteriyor.
Örneğin, terörist grup ne kadar küçük ve gençse lider infazı o kadar işe yarayabiliyor.

ABD-İsrail, Terör örgütünü yok etmek için değil yönlendirmek için suikastı tercih eder ve suikast yapar. Çünkü terör örgüt liderine suikastın yapılmasıyla ABD-İsrail ile işbirliğine yatkın olanların önü açılarak uzlaşmaz olanlar tasfiye edilir. Bu bir Terör yönetim şeklidir.

Jenna Jordan‘a göre Terör örgütü lideri suikastı, bürokrasi ve halk desteği güçlüyse, nadiren işe yarar.
Terör örgütü liderlerine yapılan suikast terör örgütünü zayıflatarak kısmen geriletir. Terör örgütü liderlerine suikast zayıf yapılı örgütleri dağıtır ama örgüt güçlüyse, suikast sonrası terör örgütünün toparlanması önlenemezse, “örgüt intikamı” daha da güçlenebilir. Bürokratik yapı zayıf ve halk desteği yoksa, örgüt dağılır.

TSK dahil her yere girdiler‘ diyen Emekli Albay Hasan Atilla Uğur Raporu Genelkurmay Başkanım Hilmi Özkök‘e sundum ama “Boş işlerle uğraşma” yanıtını aldım dedi
Hasan Atilla Uğur, raporu bizzat o dönem Hilmi Özkök, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu‘na sunmuş.
Emekli Albay Hasan Atilla Uğur Gülen örgütünün devlet içinde yapılanmasını raporladıktan sonra, Ergenekon soruşturması kapsamında, 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alındı.
Savcı tarafından mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.
5 Ağustos 2013 tarihinde açıklanan mahkeme kararları sonucunda “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan, suçun işlendiği tarih göz önünde bulundurularak eski TCK‘nın 147. maddesi gereğince, 20 yıl hapis cezasına, “Kişisel verileri ele geçirme” suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Ayrıca “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefetten” 2 yıl 3 ay hapis ile 4 bin 500 lira hapis cezası da uygulandı ve Toplamda 29 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.