Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Tezkereye CHP’nin hayır, İYİ Parti’nin evet oyu kullanması ne demek?

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanı’na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parti olarak TSK’nın Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkereye ‘hayır’ oyu vereceklerini açıkladı.

CHP’nin ‘hayır’ yönünde karar belirtmesine saygı duyduklarını söyleyen İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, partilerinin tezkereye ‘Evet’ oyu kullanacaklarını söyledi.

Suriye ve Irak’a asker gönderilmesine ilişkin yetkinin bir yıl daha uzatılmasına yönelik tezkere için AKP ile MHP’nin oyları yeterli ama İyi Parti’nin evet oyu kullanacak olması her partinin tabanında heyecan yaşattı. Yaşanan bu heyecanı anlamak hiç mümkün değildir.

Cumhurbaşkanı’na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkereye CHP’nin hayır İYİ Parti’nin evet oyu kullanması kadar doğal ne olabilir?

CHP’nin hayır oyu kullanmasında, Parti üyelerinin HDP yada ona yakın kökenden olmasından ibaret değildir. İYİ Parti’nin evet oyu kullanmasında da Parti üyelerinin MHP ya da ona yakın kökenden olmasından ibaret değildir.

Medyada Millet İttifakı oylarının yükseldiği açıklanıyor. Cumhur İttifakı’na muhalif olanlar bunu sevinçle karşılıyor. Birde gerçekten yükseliyorsa acaba bu nasıl olabilir diye de düşünseler.

Millet İttifakı gerçekten Cumhur İttifakı’ndan oy alıyorsa, MHP’den ve esas olarak da AKP’den alıyordur. Cumhur İttifakı’nın milliyetçi muhafazakar kitlesi, CHP ve HDP’nin olduğu Millet İttifakı’nı destekliyorsa görüş değil, parti değiştiriyor demektir.

CHP tezkereye evet derse, HDP ve kendi tabanındaki kitleyi, İYİ Parti hayır derse, Cumhur İttifakı’nın milliyetçi muhafazakar kitlesini kaybeder. Hem Millet İttifakı’nın güçlenmesine sevinmek, hem de CHP’nin evet, İYİ Parti’nin hayır oyu kullanmasını beklemek, olacak şey değildir.

Cumhur İttifakı, CHP’nin evet, İYİ Parti’nin de hayır oyu kullanmasını özellikle isterdi ama böyle bir oy kullanma gerçekleşmiş olsa Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’na kaybettiği oyların tamamını geri alırdı.

Maalesef hayaller başka, gerçekler başka…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.