Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Toplumsal ve Uluslararası desteğini kaybeden PKK, sona geldi…

Manevra alanı daralan PKK, hızla sona doğru yaklaşıyor. Terör örgütlerinin yenilgi anları, Toplumsal desteğini ve Uluslararası desteğini kaybettiği anlar ve süreçlerdir.

Bir Terör örgütünün varolması için Toplumsal desteği yada Uluslararası desteği olmak zorunda. Ya bunlardan bir tanesi yada ikisi birden olursa etki alanı geniş demektir. PKK, Hükümetin yanlış Politikaları nedeniyle içte ve Suriye‘nin Kuzey‘in de toplumsal ve uluslararası desteği bulmuştu.

2013 yılında Türkiye’nin, Ortadoğu’dan kovulması üstüne inşa edilen konjonktürün devamında Türkiye‘nin, Türkiye sınırları içerisine hapsolması için PKK, 2015 yılında Varto, Lice, Silvan, Cizre, Diyarbakır Sur, Sılopi, Derik, Nusaybin’de “Hendek Savaşları” adı altında “Vekalet Savaşı“a girişti.

PKK‘nin “Hendek Savaşları” adı altında “Vekalet Savaşı“na girişme nedenini de Suriye iç savaşının koşulladığı Kuzey Suriye‘deki, kazanımlarını korumak amacı ile Suriye iç savaşını Türkiye’nin, içine taşımaya çalışması. PKK’nin “Hendek Savaşları” adı altında “Vekalet Savaşı“nı kaybetmesi de yeni gelişmelere de yol açtı.

Kanlı terör saldırılarının PKK’ye, ilk maliyeti halk desteğinden yoksun hale gelmesi oldu ve bu başarısızlığın sonunda bölgedeki toplumsal desteğini kaybetti. Büyük yenilgi yaşayarak Toplumsal desteğini kaybeden PKK, sadece Toplumsal desteğini kaybetmekle kalmadı ve Suriye‘nin, Kuzey‘indeki denkleminde konumunun zayıflamasına yol açarak “nokta terör saldırısı” stratejisine mahkum oldu.

PKK’nin “Hendek Savaşları” adı altında “Vekalet Savaşı“nı kaybetmesini anlayanlar bu defa da Rus uçağını düşürerek Türkiye‘nin, Suriye‘deki denklemden uzak kalmasına neden oldu. Türkiye – Rusya yakınlaşmasını görenler Türkiye‘nin, önünün açıldığını anladılar ve bu defa da başarısız 15 Temmuz Darbe girişimini gerçekleştirdiler. PKK‘nin manevra alanını genişletmek isteyenlerin bu başarısızlıkları yani Türkiye‘nin, bunların darbe girişimini başarı ile püskürtmesi PKK‘yi, iyiden iyiye köşeye sıkıştırdı.

Kuzey Suriye‘de yaşayan ve PKK terör örgütünü desteklemeyen Kürtleri sindiren terör örgütü özellikle ABD’nin, de rahatsızlığına yol açtı ve Rusya, sessiz kalırken ABD, “Fırat Kalkanı” operasyonuna yeşil ışık yaktı.  AB’de, benzer gerekçelerle destek sundu.

Fırat Kalkanı operasyonunun uluslararası desteğine baktığımızda, yeni bir konjonktürün şekillendiğini söyleyebiliriz. Fırat Kalkanı’nın uluslararası destek görmesi demek Toplumsal desteğini kaybeden PKK‘nin, uluslararası desteğini de kaybetmesi demektir. Türkiye‘ye gelen Biden‘in, Obama adına özür dilemesi de 2013 yılından bu yana gelişen bütün olumsuz durumların bir özrü ve ABD’nin, yeni Türkiye algısının dünyaya ilanıdır.

7 Haziran 2015 Türkiye Geneli Seçim Sonuçları Halkların Demokratik Partisi (HDP)
aldığı oy oranı : % 13,12
aldığı toplam oy : 6 .058.150
1 Kasım 2015 Türkiye Geneli Seçim Sonuçları Halkların Demokratik Partisi (HDP)
aldığı oy oranı : %10,76
aldığı toplam oy : 5.145.688

HDP/PKK‘nin 2015’de aldığı oy oranına bakarak “nokta terör saldırısı” stratejisine mahkum olması sona geldiğini gösterir. PKK‘nin “nokta terör saldırısı” stratejisine mahkum olmasının nedeni de Toplumsal ve Uluslararası desteğini kaybetmesidir. PKK ile mücadelede hızla sona doğru büyük adımlarla yaklaşıyoruz.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.