Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

TSK, Suriye’den çıkar mı yerleşir mi?

Türkiye, Suriye‘deki savaşa doğrudan dahil olarak bir kaç kuşu birlikte vurma şansı yakaladı.

DEAŞ‘ın, Irak ve Suriye‘deki toprak kazanımlarını birleştirerek kurmak istediği İslam Devleti’ni (İD) önlemek için sınırdan temizlenmesi.

PKK/PYD/YPG‘nin kantonları birleştirerek Akdeniz‘e ulaşmasını önlemek.

Suriye‘li Mültecileri güvenli bir bölge oluşturarak Suriye topraklarında tutmak.

2011’den beri Suriye‘de savaş vardı. Bu savaş bildiğimiz savaşlar gibi değildi. Bu savaşın adı “Vekalet Savaşı“ydı. Türkiye, Cerablus‘u işgal ederek Türkiye‘yi tehdit eden DAEŞ’i, Cerablus‘tan çıkarmak için Türkiye Tankları öncülüğünde ÖSO‘yu destekleyerek Cerablus‘ta soktu ve ılımlı muhalifler ile birlikte DEAŞ‘ı hedef aldı. Suriye‘de şimdiye kadar yürüttüğü “Vekalet Savaşı” bitirerek Suriye’de ki savaşa, doğrudan dahil oldu ve PKK/PYD/YPG’nin iki Kürt kantonunu birleştirerek Akdeniz’e ulaşmasına engel oldu. Yani Türkiye, ABD/Batı’nın, PKK/PYD/YPG‘yi kullanarak Suriye‘deki Kürtlerinin bir statü kazanmasını engellemiş oldu ve bu hesabın bilinmeyen bir geleceğe ertelenmesini gerçekleştirdi.

Türkiye‘nin, Suriye‘deki operasyonun esas amacının DAİŞ ve Türkiye‘nin İslam ülkeleri ile bağlantısını kesmek isteyen ABD-Batı/PKK/PYD/YPG koalisyonuna karşı olduğu anlaşıldı. Türkiye, koalisyon güçlerinin onayını alarak yani hem ABD’den, hem de Rusya’dan onay aldığı için bu operasyonun devamında sorun çıkmayacaktır. Bölgede Türkiye, ABD, Rusya, İran, ve Suriye, kendi çıkarını düşünecektir. Türkiye’nin böyle bir operasyonu PKK/PYD/YPG ve destekçilerinin arası açılmadan, ABD ve Rusya ile anlaşmadan yapmasını beklemek saftirik olurdu.

Suriye‘nin Kuzey’i dağlık değil düz alandır. Bu nedenle de dağdaki teröristlerin düz alanda hava kuvvetleri ve zırhlı birlikler olmadan Türkiye‘ye karşı savaşması mümkün değildir. Kobani’de de ABD Ordu‘su tarafından eğitilmese, silah yardımı yapılmasa, ABD bombardımanı olmasaydı PKK/YPG/PYD‘nin başarılı olması mümkün değildi. ABD veya Rusya‘nın ya da ikisinin birden desteğini almadan PKK/YPG/PYD, bir hiçtir. kazanımları dahi olsa bu kazanım çok kısa süreli olur. DEAŞ‘ın, Cerablus‘tan çıkmasındaki en büyük etken de hava harekatına karşı savaşamayacağını bilmesidir.

PKK/PYD/YPG politikasının esası alanda güçlü olanla yükselmek, ihtiyacı kadar yükseldikten sonra yükselirken güçlü gördüğüne karşı çıkarak, bir süre de kazandığı güçle yola devam etmektir. PKK/PYD/YPG, Suriye‘de, başarılı gibi gözükürken hangi şartlarda başarılı olduğunu ve bu şartların şuan halen devam etmediğini ve şartların değiştiğini görmesi gerekiyor. Çünkü PKK/PYD/YPG, savaşın sonunda kaybeden taraf olduğunu göremiyor.

ABD‘nin bölgede uyguladığı politikası mümkün olduğu kadar fazla politik aktör bulunmasını, bunların birbiriyle savaşmayı sürdürmesini, hiç birisinin fazla güçlenmemesini istiyor. DEAŞ‘ın ilk zamanlarında görmemezlikten geldi ve ses çıkarmadı. Baktı DEAŞ güçleniyor, bu defa da fazla güçlenmesin diye karşı çıktı. PKK/PYD/YPG, Ortadoğu‘da dost ve düşmanın sürekli değiştiğini unutmuşa benziyor. Ortadoğu‘da ABD/Batı‘nın gölgesinde giden PKK/PYD/YPG, benim ne kadar gölgem var demeye başlamıştı ki DEAŞ‘a uygulanan şimdi PKK/PYD/YPG içinde uygulanıyor.

İran, Suriye ve Mesut Barzani, Kuzey Suriye’de geniş bir özerklik oluşumuna karşı. Çıkarlarına aykırı olan Türkiye‘nin yapacağı ABD‘yi de bunun karşısına geçirmektir. ABD‘de bunun karşısına geçtiği taktirde böyle bir projenin gerçekleşmesi mümkün değil.

Türkiye’nin Cerablus‘da ne işi var? diyenler ABD/Batı‘nın, ne işi var?  Türkiye, Suriye‘de ne yapıyor derseniz ABD, Suriye‘de ne yapıyorsa Türkiye‘de, aynısını yapıyor. ABD, PKK/PYDYPG’yi kullanıyor. Türkiye’de ÖSO ve Ilımlı Muhalifler’i kullanıyor. Rus uçağının düşürülme nedeni Cerablus‘a, Türkiye‘nin girmemesi içindi. ABD, DEAŞ‘a aldırdığı Cerablus‘u PKK/PYD/YPG‘e aldıracaktı.

YPG, Fırat‘ın batısından çekilmemize Türkiye değil SDG karar verir dedi. Yani YPG çekilsin, SDG kalsın. SDG demek, YPG demek, YPG demek de PKK demektir.

PKK/PYD/YPG’nin, Akdeniz‘e ulaşmak için birleştirmek istediği kantona ÖSO ve Ilımlı Muhalifler yerleşti. Kaldı ki PKK/PYD/YPG Fırat‘ın Doğu‘suna geçeceğiz dese bile bu bölgeye yerleşen TSK, Suriye‘den çıkmayacaktır…

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.