Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türk dizi-film ihracatı.

 Özellikle son yıllarda ciddi bir artış gösteren dizi – film ihracatıyla Türkiye, Hollywood’dan sonra dizi – film ihracatında açık arada olsa Amerika’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye, bugüne kadar 150’den fazla televizyon dizisini Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da toplam 156 ülkede izleyiciyle buluşturdu.

 Balkan ülkeleri başından beri bu filmlerin ihraç pazarı. Eskiden önemli müşterisi oArap ülkeleriydi. Arap ülkeleri ile ilişkiler bozulmaya başladıktan sonra ihraç listesi değişmeye başladı. Arap televizyonlarında gösterilmesi eskisine göre azaldı ama halen sürüyor. Arap pazarında gösterilmesi azalmaya başlayınca bu pazara yeni müşteri olarak İspanya, Balkan ülkelerinin bazıları daha ve Netflix sayesinde Latin Amerika ülkeleri dahil olurken Türkiye’nin, Türk dizi-film ihracat listesi değişti. Türk dizi-film ihraç pazarı sürekli değişiyor ama toplam olarak bakıldığında talep büyüktür. Türk dizi-filmlerin ihracını kolaylaştıran ve özellikle gençler tarafından ilgi görmesini sağlayan sebeplerden biri olarak bu yapımların bazılarının televizyonun yanı sıra internette YouTube, Netflix ve Puhu gibi alternatif izleme mecralarında yer almaları gösteriliyor.

 Le Monde Diplomatique’nin Almanca baskısının Kasım 2020 sayısına göre Türk dizi-filmleri gösterildiği ülkelerde izlenme rekoru kırmaya başlamış. 2018 yılında Türk dizi-filmlerinin etkisiyle Latin Amerika ülkelerinden Türkiye’ye yönelik turist sayısı yüzde 70 artmış. 2004’te Şili televizyonunda gösterilen Binbir Gece Masalları her biri 1,5 saatlik 90 bölüm olarak ve yüzde 28 izlenme oranına ulaşarak rekor kırmış. 2016-2020 arasında 1150 bölüm olarak Fatmagül’ün Suçu Ne, Peru televizyonunda gösterilmiş ve en fazla izlenen diziymiş. Latin Amerika ülkelerinde bir dönem yeni doğan çocuklara ad konulurken Elif, Fatmagül ve İbrahim tercih edilir olmuş.

 Türk Dizi-filmlerinin çeşitli ülkelerde milyonlara ulaşması kültür ihracatı da demektir ve özellikle son on yıldır Türkiye, bunu önemli oranda yapıyor. Bunlar sadece Türk dizi-film değil aynı zamanda belirli bir dünya görüşünü insanların bilincine yerleştirme yollarıdır. Dizi-film ihracatına yalnızca ekonomik açıdan olumlu olarak bakmamak gerekiyor. Türk dizi-film ihracatı ile Türkiye, Türk kültürü, Türk dili, Türk sanatı, Türk müziği ve Türk markalarını da dünyanın çeşitli ülkelerinde milyonlara ulaştırıyor.

 Yurtdışında büyük ilgi gören Türk dizi-filmleri, ihraç edildikleri ülkelerde Türkiye’nin imajına ve ürünlerinin tanıtımına katkı sağlayarak hizmet ve mal dış satımının artmasında etkili oldu. Türkiye sermayesinin Latin Amerika ülkelerinde ufaktan yatırımlara yönelmesinde bu filmlerin açtığı yolun etkisi bulunsa gerekir.

 Türk cumhuriyetleriyle 2001’de başlayıp Balkanlar, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi bölgelerde büyük genişleme göstererek ABD’den sonra ikinci sırada yer alan Türk dizi-film ihracatının 2023 hedefi 1 milyar dolara ulaşmak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.