Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) savaş tecrübesi en iyi ordulardan birisidir.

Türkiye‘nin, 1984’ten beri savaştığı PKK’nin, araziyi iyi tanıması ve o bölgede yaşayan halkla ilişkisi olduğundan Türkiye için istediğinde görünmez özelliğe sahipti. PKK ile mücadelede daha önce Diyarbakır‘dan savaş uçakları havalanıyor ve Kandil‘deki hedeflerine bomba atıyordu ama isabet oranı düşüktü ve sadece gürültü yapıyordu. Aradan geçen zaman içerisinde Türkiye, silah sanayisini genişletti, silahsız, silahlı insansız hava araçlarını (İHA/SİHA) kendisi yapabilen az sayıda ülkeden birisi konumuna geldi ve bir oranda da silah ihraç etmeye başladı. Türkiye, SİHA vasıtasıyla PKK ile yürütülen savaşın yönünü değiştirdi. PKK bir oranda var olabilir ama bu varlık eskisinden çok geridedir.

Türkiye, kendisi silahsız, silahlı insansız hava aracı (İHA/SİHA) üretmeye başladıktan sonra PKK ile savaşın çehresi önemli oranda değişti. SİHA’larla birlikte PKK’nin, bölgede yaşayan halkla ilişkisi nedeniyle Türkiye‘ye karşı sahip olduğu görünmezlik özelliği de büyük oranda ortadan kalkmış durumda. Artık Türk ordusunun ulaşamayacağı sarp dağlar, ormanlık alanlar yok. Gece, gündüz, düz alanda, dağlık arazide SİHA/İHA tarafından görülebiliyor, hiç beklemedikleri anda üzerlerine roket atılıyor. SİHA ile PKK’li teröristleri gördüğü anda ateş edebiliyor. Yada İHA, PKK’li teröristlerin yerini bildiriyor ve savaş uçakları bombalıyor.

 Elektronik cihazlara sahip olan ordu gece de operasyon yapabilecek duruma geldi. SİHA’lar daha elverişli ortam yaratılması konusunda önemli işleve sahipler. Türkiye havada, karada ve denizde elektronik savaş araçlarını etkin kullanırken gelişmiş teknolojiyi kullanabilecek asker ve subay kadrosuna da sahiptir. Türkiye, satın aldığı ya da ürettiği silahları sürekli denemekte ve kullanmakta etkinleşirken subay, jandarma, polis, özel harekat birlikleri de tecrübe kazanıyor.

 Bir yere piyadeyi sokmadan orasını ele geçiremezsiniz. Suriye ve Libya’daki savaş Türkiye için göründüğünden büyük öneme sahiptir. Türkiye, Suriye ve Libya’da, maaşa bağlanan ve savaş tecrübesi olan askerleri cihatçıları savaştırmaktadır. Bunlar Türkiye’nin, amaçları dahilinde savaşmaktadır. Türkiye’nin, Libya’daki askeri operasyonları başladıktan sonra Suriye‘de, savaştırdığı askerleri cihatçıları başlarındaki subaylarla birlikte önemli bir bölümünü Libya’ya taşıdı. Türkiye, Libya’daki savaşta hem karadan hem de yoğun SİHA bombardımanıyla kendine yer açarken SİHA’lar vasıtasıyla Libya’daki iç savaşta etkili olmuştur..

Türkiye‘nin, Libya’daki askeri müdahaledeki amacı hem bir ayağını Kuzey Afrika’ya atıyor olması hem de Libya‘daki desteklediği tarafın kazanmasını istiyor olmasıdır. Desteklediği taraf kazanırsa bölgede bulunması muhtemel petrol ve doğal gaz kaynaklarında hak iddia ederken Kaddafi zamanındaki inşaat yatırımlarından kalan alacaklarını alacak olması ve gelecekteki yapılacak yatırımların yolunu açmak istemesidir. Türkiye‘nin, Libya’ya hakim olması yeni inşaat yatırımlarının yolunun açılması olur. Türkiye, amacına ulaşabilirse inşaat alanında Libya‘ya, önceden olduğu gibi yine çok miktarda kalifiye işçi, mimar ve mühendis göndermeyi planlıyor.

SİHA‘ların daha ucuz ve etkili olması nedeniyle savaş uçaklarına gittikçe daha az ihtiyaç duyulmaktadır. En son Irak ordusundan iki üst düzey subayla PKK arasında yapılan görüşme sonrası yapılan saldırıda Irak ordusundan bir general bir albay ve bir PKK sorumlusu ölürken yaralılar da oldu. SİHA aracılığıyla yapılan böyle bir operasyon için iyi bir istihbarat da gereklidir. Türkiye‘nin, SİHA‘larla yaptığı bu operasyonu Arap Parlamentosu ile Arap Birliği kınamış. Kimin umurunda ki? Yıllardan beri İsrail’i de kınamıyorlar mı?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.