Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sayesinde Afrin. özgür artık…

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi Programı günü Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, (TSK) yapılan açıklamada da “Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir.” denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) Afrin‘de, 29 köyü teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin Kuzey, Doğu ve Batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldı. Afrin‘in, önde gelen isimleri bölgenin kaderini belirlemek amacıyla bir araya geldi. Afrin Kurtuluş Kongresi‘nde 30 kişilik yerel meclis üyesi seçildi, 17 maddelik karar alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Zafer günü zafere ulaşırken Tarih tekerrürden ibarettir dedi. Çanakkale’de 57. Alay destan yazdı. Ve 18 Mart 1915’de Çanakkale geçilmedi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Zeytin Dalı Harekatı‘nın, 57. gününde yani 18 Mart 2018’de, Afrin’e, girdi.

Bugün geldiğimiz nokta Afrin’in, çok ötesine geçmiş durumda. Çanakkale‘de, bir milletin toplu mücadelesi vardı. Afrin‘de ise Mehmetçik sayesinde kutuplaşmalar ve ayrışmalar nedeniyle millet olamayan bir devletin, yeniden millet olmanın sırrına varmasının tohumları atıldı.

Afrin, büyük oranda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) eline geçerken Türkiye, burada durmayacak ve Afrin’in, ele geçirilmemiş beldelerine yönelecek. Bundan sonra terörle mücadelede başka hedefler de gündeme gelebilir.

PKK, Ortadoğu‘da, sürekli aynı taktiği kullanıyordu. PKK’nin taktiği; güç olanlardan birine veya birkaçına dayanıp diğerlerini karşısına alarak varlığını genişletmek. PKK güçlü olanla birlikte yükselirken ona destek olur, yeterli güce ulaştığına inanınca kendi yoluna gitmeye yönelirdi. PKK’nin, 1984’ten beri Ortadoğu’da, yürüttüğü bu stratejisinin sonuna gelindi. Çünkü Türkiye, PKK’nin, stratejisini öğrendi ve ona göre hamleler yaparak terörle mücadelede başarılı oldu.

1980’li yıllarda Türkiye, Suriye ile Fırat‘ın suyu nedeniyle sorun yaşadığında PKK, Suriye tarafında yer aldı. Saddam’ın, iktidarı önemli darbe yediğinde Irak’ta, bir bölge uçuşa yasaklandı. Ve Kandil, ortaya çıktı. Türkiye‘nin, 2011’de Esad‘ı göndermek için kurulan ABD/AB koalisyonunda yer alması ve Suriye Ordusunun başka Cephelere zorunlu ağırlık vermesi nedeniyle Suriye‘nin, Kuzey’ini boş bırakması PKK’nin, Suriye’nin Kuzey‘inde güçlenmesine neden oldu.

PKK, hep aynı politikayı sürdürdü; bölgede hakim olan güçler arasında oynamak ve birini diğerine karşı kullanmak. Bölgedeki çelişkiler bitmediği için güçlerden bazılarıyla işbirliği yapıp, onların iç çelişkilerinde bir tarafın yanında ötekine karşı olarak yer alıp var olmak, her zaman kendisini yeniden üretecektir ama başka bir düzlemde üretecektir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.