Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, 24 Haziran’da, İki Partili Sistem ile “Başkanlığa Merhaba” diyor…

Önce geçmişten vereceğim iki not ile başlayayım.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2010 referandumunun ardından yaptığı bir açıklamasında : “Yeni bir süreç başlamıştır. İki partili bir rejime gidilmesi için çalışma yapılıyor.

2011 yılında “Siyasi kulislerde iki partili Meclis istediğiniz konuşuluyor. Böyle bir isteğiniz gerçekten var mı?” sorusuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : “Doğrusu evet. Bu sistemi faydalı buluyorum. Çünkü ikili sistemde parlamentolar daha etkin işliyor. Yönetiminde de istikrar söz konusu oluyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, yıllar öncesi yaptığı açıklamalardan da anlaşılıyor ki hedef başından beri iki partili bir sistemdi.

AKP Hükümeti Türkiye’yi, iki kutuplu bir ortama sürüklemek için yıllardan beri Toplumu kutuplaştırarak sistemi zorladı. Bunun nedeni de toplum mühendisliği yaparak iki partili sistem kurmaya çalışılıyordu. İnsanlar kutuplaşarak iki partili sistem oluşurken, saflar kendisini de belli etmeye başladı.

AKP Hükümeti İslam’ı referans alan iki partili Türkiye yaratmak için önce “Sen mi daha Müslümansın ben mi?” olarak Türkiye‘yi, iki Partili sisteme taşımak istedi ama olmadı. Parti kapatarak iki partili sisteme geçilecek tartışması vardı. Oda olmadı. Şimdi Parti kapatmadan iki partili sisteme geçiliyor. Bunun için en önemli adım 16 Nisan’da atıldı. Cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle de Türkiye‘de, Başkanlık sistemine adım atıldı.

Koalisyon dönemini bitirerek de “Cumhur ittifakı” adı altında bu sistem daha net görünmeye başladı. Bunu ilk uygulayan da AKP-MHP oldu ve bu ittifak resmileşti.

Herkes kendi tercihini kendisi yapacak denilse de İYİ Parti ve HDP/PKK, Meclis dışı kalarak Mecliste sadece AKP ve CHP olacak. Denklem dışı kalacak olan HDP/PKK, hala denklem dışı bırakılmadı. İnsanlar halen bunu anlamadığı için de AKP yine hükümet ve son hükümeti olur. Çünkü gelecek seçimlerde insanlar sistemi anlamış olur.

Cumhur İttifakı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tekrar Cumhurbaşkanı olacak gözüküyor. Muhalefet Meclis çoğunluğunu sağlayabilecek ittifak yapar da seçime girerse 24 Haziran sonuçları Muhalefetin seçim kararı alabileceği bir Meclis olur.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.