Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, ABD yaptırımlarına İncirlik Üssü’nü kapatarak veya kullanımını kısıtlayarak karşılık verebilir…

ABD, rahip Andrew Brunson’un ev hapsinde bile olsa halen tutuklu olmasını gerekçe göstererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘e yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı. Kararı Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders duyurdu. Sarah Sanders açıklamasında “ABD Başkanı’nın talimatı doğrultusunda ABD Hazine Bakanlığı, ikisi de Andrew Brunson’ın gözaltına alınması ve tutuklanmasında önemli rol oynayan içişleri ve adalet bakanlarına yaptırım uygulamaktadır.” dedi.

İki bakanın ABD‘deki mal varlıkları ve mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu ve ABD vatandaşlarının bakanlarla herhangi bir iş ve işlem yapması yasaklandı. Yaptırımların süreceği duyuran ABD, Rahip Andrew Brunson üzerinden gerilim yaratarak hukuksuzca Türk adaletine yersiz müdahale etmeye çalışıyor.

ABD, Papaz Andrew Brunson üzerinden gerçek amacına ulaşmaya çalışıyor. Görünürde ABD‘li Papaz Andrew Brunson olsa da ABD‘nin hedefinde Türkiye‘nin, son dönemde Rusya ile yakınlaşması yatıyor. Gerçek amacı Andrew Brunson‘un bırakılması olsaydı, sessizce bunu hallederdi.

ABD‘nin kabullenemediği Türkiye‘nin, Rusya ile S-400 anlaşması yapması. Bunu daha önce de F-35’lerin Türkiye’ye teslimini erteleyerek söylemişti. ABD, Türkiye‘ye, geri adım attırarak Dünyaya rezil olmasını sağlayıp Rusya‘dan, uzaklaştırmaya çalışıyor. ABD, bakanlara yaptırım uygulamakla da kalmayabilir ve başka hamleler de yapacaktır. Bu nedenle Türkiye’ye, vatanım diyen herkesin ABD‘ye karşı dik duruş sergilemesi gerekiyor.

ABD, ABD İmparatorluğunu kuracağım diyerek SSCB‘ni dağıtarak tek kutuplu Dünya hayalini gerçekleştirdi. Bu hayali 1998’e kadar sürdü ve Dünya Dört kutuplu oldu. ABD‘nin tek kutuplu hayali Çin, ABD, Rusya ve AB olarak bozuldu. Maalesef bizden önce ABD‘li analistler o zamanlar Dünyadaki gelişmelere bakarak Türkiye’nin, Atlantik‘ten kopacağını görüyorlardı. Türkiye’nin, Avrasya‘da konumlanacağını gören ABD, giderse de zayıf gitsin diye Türkiye’yi, var gücüyle zayıflatmaya çalışıyor.

Türkiye, geçmişte NATO’nun, Güneydoğu kanadının bekçisiydi ve daha ötesi bir işlevi bulunmuyordu. Oysa şimdi silah sanayisi kuran ve silah ihraç eden bir ülke halini aldı ama ABD, Türkiye‘nin, eski Türkiye olmadığını halen kabullenemiyor.

Türkiye, ABD‘nin, yaptırım uygulayacağını görerek ABD‘deki Altınlarını aldı. Türkiye, ABD yaptırımları nedeniyle uluslararası kuruluşlardan kredi alamıyor. Türkiye‘de, bunun yerine Çin’den kredi aldı. Türkiye, bundan sonraki adım olarak ABD’nin, kullandığı NATO İncirlik Üssü‘nü kapatabilir veya kullanımını kısıtlayabilir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.