Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, ABD’nin eyaleti değil ki felaketi, felaketimiz olsun…!

NATO ve ABD‘yi, koruyucusu olarak gören Avrupa, Rusya‘yı da kendileri için büyük tehdit görür. Kamuoyu da sürekli tek taraflı, aldatıcı bilgilendirilerek algı operasyonu yapar ve böyle işler. Oysa 11 Eylül 1990’da, patlak veren Körfez krizi ve Sovyetlerin çöküşüyle Dünyayı ABD‘nin, bir köyü haline getirmek için Rusya‘yı, kuşatmaya uğraş veren ABD‘dir. Radikal görüşleri ve söylemleriyle Avrupa ülkelerinde büyük kuşku ve endişe yaratan ABD‘nin, yeni başkanı Donald Trump, propaganda döneminde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili yaptığı açıklamalarla Avrupa, halkının haklı endişelerine yol açmıştır.

Ekonomideki güvensizliğe artış, artan göç olayına karşı siyasal tepki, terörizm korkusu ve geleneksel medyada görülen bozulma ile bağlantılı bir tür sosyal istikrarsızlık eklenirken Politik deneyimi olmayan, Radikal görüşleri ve söylemleriyle çok dikkat çeken Donald Trump, ABD Başkanı seçildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın, bakanlıkları belli olmamasına rağmen, olası ekonomi politikalarının küresel sonuçları dünya çapında tartışılmaya başlandı.

Bir ülke seçim yaşayacaksa kafa karışıklığı ve korku yaratan konular iyi incelenmeli. Bu durumlarda oy kullanacak kitle, milliyetçi liderlere yönelme eğilimi sergileyebiliyor. ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump‘ın, kazanmasında Meksikalılar, Müslümanlar ve engelli insanlar hakkında verdiği beyanatların oldukta payı yüksek. Politik aşırılıkçı kesimlerin yükselişi sadece ABD’ye. özgü değil. Fransa‘da, Paris saldırılarının ardından terörizm korkusu göçmenlere duyulan nefretle birleşti. Almanya, yaşanacak mülteci göçü nedeniyle Angela Merkel, hükümetine karşı siyasi tepkilerin artığını gördü. Macaristan ve Polonya iktidarında milliyetçi partiler bulunuyor. İngiltere ve İspanya’nın ulus devlet varlıklarını tehdit eden İskoçya ve Katalonya’da yükselmekte olan milliyetçi partiler

Her toplumda, tartışmalı bir konuda uzlaşılarak, uzlaşıyı sağlayan, yazılı olmayan kurallar vardır. Siyasette böyle devam eder. ABD demokrasisi Donald Trump ile birlikte adeta sınanma sürecine girdi ve bazı değişimler yaşanabilir. Donald Trump‘ın, Başkanlık seçimlerine olumlu taraftan baktığımızda ABD halkı büyük bir uyanış yaşayabilir. Partiler fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalabilir. Yeni siyasi süreçlerin devreye girmesi tetiklenebilir.

Rusya ve bölge ülkeleri yeni bir bölgesel işbirliğinin kapılarını aralarken güçlendi. Asya bloku güçlenip yükselirken ABD, müttefik olarak terör örgütlerini seçer hale geldi ve yeni bir kırılma yaşadı. Avrupalı siyasetçiler de Atlantik İttifakı yarılma sinyalleri veriyor demeye başladı. Donald Trump‘ın seçilmesi ülkesini ekonomik olarak korumaya alacak politikalara yöneleceği yönündeki açıklamaları bu yarılmayı daha da derinleştireceğe benziyor ve Türkiye’yi, bölmek isteyenlerin bölünme süreci başlıyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.