Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Barış hamlesinde Rusya’dan sonra Suriye’ye yönelecek…

İran gözetiminde iki hafta önce Cezayir‘de AKP iktidarı ile Beşşar Esad yönetiminin yaptığı görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran‘da kutlanan “Rusya Günü” nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e bir mektup yazarak, “Türk halkı adına tüm Rus halkının Rusya Günü’nü kutluyorum. Ayrıca Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte hak ettiği düzeye gelmesini diliyorum” ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım da Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev‘e bir mektup yazdı. Başbakan Binali Yıldırım mektupta, “Ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve ilişkilerin yakın zamanda halklarımızın ortak çıkarları için gerekli olan seviyeye ulaşmasını umuyorum” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, “Sizin üzerinizden tüm Ruslara sağlık ve refah diliyorum” ifadesini kullanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı temennilerde de bulundu.

Reuters’a konuşan AKP’li bir yetkili, “Nihayetinde, Esad hâlâ bir katil. Kendi halkına işkence ediyor. Bu konudaki duruşumuzu değiştirmeyeceğiz. Fakat o, Kürt özerkliğini desteklemiyor. Birbirimizden hoşlanmıyor olabiliriz, fakat bu konuda aynı siyaseti izliyoruz” diye konuştu.

Analistlerin görüşlerine yer verilen haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beşşar Esad ’ın en sert eleştirmeni olduğu, ancak değişen koşullar nedeniyle söylemini yumuşatabileceği belirtildi.

ABD‘nin gazına gelerek Suriye’de Kürdistan kurmaya kalkan PKK/PYD/YPGTürkiye‘nin, buna müsaade etmeyeceğini bilmiyor mu? AKP iktidarının, son dönemde Suriye, Rusya ve İran ile yürüttüğü görüşmelerin amacı da Türkiye‘ni,n Suriye‘de PKK/PYD/YPG‘ye, müsaade etmeyeceğini gösteriyor.

ABD, İran, Almanya, Rusya, İsrail, Fransa başta olmak üzere birçok çeşitli ülkeler tarafından PKK/PYD/YPG’ye vaad edilen politikaların Türkiye’yi rahatsız eden tarafı “Türkiye’siz büyük bir Kürdistan” vaat edilmesidir. PKK/PYD/YPG Suriye meselesi üzerinden geçmişte Kürtlere kimlik bile vermeyen onları vatandaş sınıfına sokmayan Beşsar Esed‘in güdümünde ve ABD, İran,Almanya, Rusya, İsrail, Fransa‘nın vaatlerine inanmış durumda ve buna göre hareket ediyor. Bu nedenle de Türkiye, bundan dolayı PKK/PYD/YPG‘yi bir tehdit olarak görüyor.

PKK/PYD/YPG‘nin Türkiye‘nin çıkarları ile ters düşmesi Beşşar Esad ve Suriye rejimine etmedik laf bırakmayan Ankara yönetiminin aklını başına getirdi. Son dönemlerde mekik dokunan “Ankara-Şam-Moskova-Tahran hattı“nın anlamı da bunu işaret ediyor…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.