Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, birkaç ayrı politika birden yürütebilen güçlü bir ülkedir.

PKK terör örgütünün Suriye uzantısı SDG/YPG, ABD tarafından korunuyor. SDG/YPG’ye karşı Rusya, şimdilik olsa da Türkiye‘nin yanında. Rusya, Türkiye’ye, izin vermeseydi Suriye’deki hareket kabiliyeti önemli oranda kısıtlanırken İdlib’i de alamazdı. Rusya, Suriye hava sahasını açarak Türkiye‘nin, Suriye‘de SİHA ve İHA‘larla yaptığı operasyonlarına sessiz kalırken Suriye ordusunun ülke içindeki küçük Türk üslerine saldırısını Rusya engelledi. Suriye’de, Beşar Esad yönetimini destekleyen Rusya, Türkiye‘nin Suriye‘deki bazı hamlelerine sessiz kaldı. Rusya, başka bir alanda Türkiye ile karşıt konumda yer alabilir.

 Benzeri durum ABD için de geçerlidir. ABD‘nin bazı konulardaki politikaları Türkiye ile uyum sağlarken SDG/YPG’nin güçlenmemesi Türkiye için çok önemlidir ama ABD‘nin, bu konudaki politikası Türkiye ile terstir. Ana omurgasını terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ABD‘nin “Delta Crescent Energy LLC” şirketi arasında petrol anlaşması yaptı. SDG bu anlaşma ile hem eline iyi bir ekonomik imkan geçirdi, hem de ABD askerlerinin bir süre için de olsa bölgede kalmasını garantileyerek ABD‘den Türkiye’ye karşı kalıcı koruma edinmek çabasında önemli adım atmış oldu.

ABD, Türkiye‘nin Irak‘taki operasyonlarına sessiz kalıyor. Türkiye‘nin Suriye‘ye yönelik operasyonlarına üstü örtülü destek oluyor. Libya‘da arka planda Türkiye‘nin askeri angajmanını destekliyor. ABD’nin kendi alanı olarak gördüğü Fırat‘ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı ile girerken Doğu Akdeniz’de yürüttüğü politika ile de ABD/AB‘yi rahatsız edebiliyor.

Türkiye‘nin, her hangi bir alan ve konudaki devlet politikasını başka alanlara genelleştirmemek gerekir. Türkiye ile işbirliği yapan her hangi bir güç başka bir alanda ya da konuda Türkiye ile karşıt konumda yer alabilir. Yani devletler birkaç ayrı politika birden yürütebilirler.

Türkiye’nin, Suriye analizini yaparken sadece Türkiye – ABD ilişkilerini değerlendirerek yada Türkiye – Rusya ilişkilerini değerlendirerek yapılan analiz doğru olmaz. Çünkü hem ABD, hem de Rusya, Suriye‘de büyük bir güçtür ve etkilidir.

Türkiye‘nin, Suriye‘ye yaptığı yada yapacağı hamleleri sadece ABD yada Rusya, dikkate alınarak yapılmaz. Türkiye, ABD ile pazarlık yaparken Rusya ile ilişkilerini Rusya ile pazarlık yaparken de ABD ile ilişkilerini koz olarak kullanmaktadır. Türkiye, Suriye‘deki hareket sahasını büyütmek için ABD – Rusya arasında oynaması gerektiğini biliyor ve bu konuda da çok başarılı

Türkiye, ABD ve Rusya‘nın kaybetmemesi gereken bir müttefiki olduğunu iyi biliyor. Aynı Türkiye, bu özelliğini değerlendirebilen dünyadaki tek örnektir. 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.