Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, bu oyundan uzak dur!!!

Türkiye‘nin her tarafından giden gençlerin yer aldığı bir organizasyonu hedef alan Suruç‘taki katliam saldırısı için Suruç Kaymakamının “İntihar saldırısı ihtimali var” açıklamasını yaptığı patlamayla İlgili İddia:”Canlı bomba IŞİD mensubu

Suruç patlaması ile ilgili IŞİD iddiası doğruysa IŞİD‘in, Rojava savaşı sınırı aşacak demektir. ABD-Türkiye + Kürt hareketine “IŞİD karşıtı mücadele pazarlığı“na cevap veren IŞİD’in bu terör saldırılar zincirleme halinde gelebilir. Reyhanlı’da olduğu gibi Suruç‘ta da kutuplaştırıcı ve kışkırtıcı her söylem, kanı kan ile yıkamak isteyenlerin figüranı ve tetikçisidir.

IŞİD‘in Suruç terör saldırısı ister istemez “acaba” diyerek bana Irak‘ı hatırlattı.

Umarım ben yanılırım ama Irak ile ilgili kısa bir hatırlatma yapayım. ABD, Irak‘ta, Recep Tayyip Erdoğan ve Barzani’yi de IŞİD ile yola getirmişti. ABD, Recep Tayyip Erdoğan ‘na Barzani ile Petrol anlaşması yapma dedi  Recep Tayyip Erdoğan , Barzani ile 50 yıllık Petrol anlaşması yaptı. (Recep Tayyip Erdoğan, Irak Merkez yönetimini hiçe sayarak uluslararası anlaşmalara göre suç olmasına rağmen yerel yönetimdeki Barzani ile anlaşma yaptı ama bu anlaşması nedeniyle uluslararası mahkemede yargılanacak) ABD, Maliki‘ye bu anlaşmaya engel ol dedi  Maliki,  Recep Tayyip Erdoğan, Barzani anlaşmasına engel olmadı ABD, Barzani‘ye, Recep Tayyip Erdoğan‘ın sözünü ciddiye alıp da Kürdistan‘ı kurmaya kalkışma dedi. Barzani, Kürdistan‘ı kurmaya kalkıştı.
ABD bölgeye baktı sözü dinlenmiyor. ABD, IŞİD’i Irak’a yönlendirdi ve Maliki’ye istifa ettirdi. Barzani, ben ettim sen etme der gibi ABD‘nin ayaklarına kapandı.
Recep Tayyip Erdoğan, uzatmaları oynamaya çalışıyor.

Suruç‘u biraz inceledikten sonra bende oluşan düşünce : “MLKP‘ye yakın SGDF üyelerine Suruç‘ta yapılan bombalı saldırının amacı Suriye‘de, alan pratiğine ulaşan MLKP‘yi IŞİD‘e karşı harekete geçirmek için olabilir.”
MLKP ve TİKKO‘ya yakın SGDF‘lilere yapılan Suruç‘taki bombalı saldırıyı hemen AKP‘ye bağlamamak gerekir.
Suruç katliamının amacı Türkiye‘nin, Güney‘ini Suriye‘nin, Kuzey’ine çevirmek isteyen Batı’nın işi ve o bölgede en güçlü istihbarat örgütü Alman BND

Suruç ta katliama uğrayan gençleri temsil eden ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi) Demokratik bir yapılanmadır. ESP‘nin illegal yapılanması MLKP, silahlı Mücadele’yi savunur. MLKP intikam adı altında devlet kurumu ve AKP binalarına yönelik saldırı yapabilir.

AKP-CHP koalisyon görüşmelerinden sonuç alınmazsa Recep Tayyip Erdoğan, CHP‘yi suçlayacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun çözümsüzlüğün adresi CHP olmayacak açıklama yapmasının nedeni budur ve CHP tabanının da partiye destek vermesi gerekir.

Dünya nüfusunun %66’sı, ekonomisinin ise %90’ına sahip 20 ülke liderinin bir araya geleceği 10’uncu G-20 zirvesinde dönem Başkanı Türkiye olduğu için Antalya Belek, ‘Kırmızı Bölge‘ oldu.
15-16 Kasım‘da, Akredite olmayan hiç kimsenin alınmayacağı Antalya Belek’te G 20 zirvesi için Obama’ya özel bir villa hazırlandı ama Obama’nın özel bir gemide kalacağı öğrenildi.
Barack Obama‘nın dinleme cihazı (Böcek) korkusu olmasın?
Recep Tayyip ErdoğanDavutoğlu‘nun aynı partiden olduğu 15-16 Kasım‘daki Antalya G-20 Zirvesinde Recep Tayyip Erdoğan, konumunun tartışılmasından rahatsızlık duymayacak mı?
Hükümet kurma sınırı olan 45 gün yani 23 Ağustos’a kadar Hükümet kurulamazsa, Anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma yetkisi var ama bu Hükümete de Meclis’te grubu olan partilerden temsil oranına göre bakan alması gereken Recep Tayyip Erdoğan, HDP, Milletvekillerini Bakan olarak atamak zorunda Recep Tayyip Erdoğan, bu duruma düşmek ister mi?

Siyasi partiler (özellikle AKP) Suruç katliamını siyasi belirsizlikteki ikaz olarak algılamalı ve bir an önce netliğe kavuştursunlar ki teröre karşı partiler arasında uzlaşma sağlanabilsin.

Suruç katliamı ve Adıyaman‘da Baraj inşaatına müdahale eden PKK‘lilerle askerler arasında çıkan çatışmada bir Askerin şehit olmasının üst üste gelmesi tehdidin ne kadar derin olduğunu gösteriyor.

ABD-Batı, Türkiye, IŞİD‘e destek veriyor diyor.
Türkiye, ABD-Batı‘nın bu iddiasını reddediyor.
IŞİD, ABD-Batı’nın hava saldırılarına cevap vermek adına Türkiye‘yi tehdit ediyor.
AKP hükümeti IŞİD’a karşı tutumunu sertleştirip terörist örgüt sayarak siyasi, askeri ve ideolojik alanlarda mücadele etmesi gerekiyor.
Suriye yönetimini devirmeyi dış politika önceliği halinden çıkartıp, Suriye rejimine karşı savaşan terör örgütlerine
Türkiye sınırları içerisinde askeri komite toplantıları yapmalarına izin vererek kendi aralarındaki ihtilafı burada çözmelerine izin vermemeli.
PYD yada IŞİD‘e katılmak için gençlerin Suriye‘ye geçmelerine izin vermeyerek Suriye ile ilgili uluslararası toplumla daha iç içe hareket etmesi gerekir.

Türkiye‘nin en zayıf halkası İktidar-Muhalefet ayrımıdır ve IŞİD bunu kullandı. İstikrarlı ülke olduğumuz için belki Suriye olmayacağız ama bütün dileğimiz Siyasilerin, şu an ortasında durduğumuz tehdidinin büyüklüğünü unutmamaları.

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.