Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, “Fırat Kılıcı Harekatı”a başlamaya hazırlanırken Suriye’de, hareketlilik dorukta.

Suriye‘de hareketlilik dorukta.
Suriye ordusunun ilerleyişini önleyemeyen ABD, kimyasal komplo üreterek Şam‘ı tehdit ediyor. Nedeni de ABD‘nin, Suriye‘deki, tüm hesapları sekteye uğratılıyor.

2011’de Suriye krizinin başlaması ile Suriye Ordusunun Suriye‘nin, kuzeyinden çekildiği yerleri başkasının eline geçmesini önlemek için Şam yönetimi YPG‘ye bıraktı. YPG‘nin ABD ile birlikte hareket etmeye başlaması ile de Rusya, İran ve Suriye ile ilişkisi bozuldu. Türkiye‘nin, bütün uyarılarına rağmen ABD, YPG‘yi silahlandırmaya devam etti. ABD, YPG‘yi, silahlandırmaya devam edeceklerini de söyledi.

Afrin, 29 Ocak 2014 itibarı ile PKK/YPG‘nin, kontrolüne geçti.
PKK/YPG‘nin, kontrolüne geçtikten sonra zaman zaman Türkiye tarafına taciz ateşinde bulundu. Terör örgütü YPG/PKK’nın, bu taciz atışları Türkiye‘nin, Afrin‘e operasyon düzenlemesine de imkan hazırladı.

TSK, Afrin’e, operasyon için hazırlıklarını tamamladı.
DEAŞ ve YPG’yi, sınırlarımızdan temizlemek için Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatan Türkiye, terör örgütü PKK’nın, Suriye kolu YPG’nin, hakimiyetindeki bölgelere yönelik Fırat Kalkanı Harekatı’nın iki katı büyüklükte olacağı Fırat Kılıcı Harekatı için gün sayıyor.

Türkiye, yapacağı Fırat Kılıcı Harekatı için Rusya ve İran ile mutabık kaldı. Rusya ve İran ile anlaşan Türkiye, Fırat Kılıcı Harekatı kapsamında Afrin‘i, terörden temizleyecek. Türkiye‘nin, kurutmaya çalıştığı Afrin, PKK’YPG‘nin, askeri eğitim veya silahlandırma faaliyetlerini rahatça yapabildiği, savaşın sürdüğü yerlere silah, eleman, parasal destek sağladığı önemli bir merkezidir. Türkiye, PKK/YPG‘nin, bu kaynağını kurutamazsa diğer bölgelerdeki faaliyetlerine çelme takamayacağını biliyor.

Suriye‘nin Kuzeyindeki Afrin, PKK/YPG’nin silah ve insan kaynağı merkezi konumunda. Fırat Kılıcı Harekatı planının merkezinde, öncelikle Terör örgütü PKK/YPG’nin, Afrin‘e lojistik akışı kesilmiş olacak. Afrin, daha sonra istikrarlı bir bölge haline getirilecek.

TSK’nın, Afrin’i kontrol altına alması sürecinde ABD’nin, buraya bir müdahalesi olursa hava güvenliğini sağlayacak olan Rusya, havadaki her şeyi füzeleriyle vuracak. TSK’nın Afrin’i, tamamen kontrole almasından sonra sahadaki bütün denklem değişecek, stratejiler yeniden çizilecek

Sonraki aşamada ise hedef Suud’ların İdlib‘e, gönderdiği ve çeşitli gruplar içinde savaşan cihatçılardan arındırılarak Suudi Arabistan, İdlib‘te, denklem dışına itilecek. Türkiye’nin, kontrolünde olan İdlib’in, silahlı unsurlardan arındırılması ve tamamen TSK’nın, kontrolüne geçmesi ile İdlib’de, Türkiye ve Esad karşıtı kimse kalmayacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.