Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye ile Almanya arasındaki İşgücü Göçü Anlaşması’nın 60. yıldönümü…

Türkiye ile Federal Almanya arasında 30 Ekim 1961 tarihinde işgücü anlaşması imzalanmıştır. Almanya’da üçüncü hatta dördüncü nesil Türkler hayatlarını sürdürmektedir. Türkler Almanya’nın siyasi ve toplumsal hayatında gerek sivil toplum örgütleri gerek siyasi partilerdeki rolleriyle aktif durumdadırlar.

Türkiye göç toplumudur ama bizde öğrenmemek kuraldır. 1960’lı yıllarda göçmen ailesi ile gelen bir çocuk, ilkokuldan üniversiteye kadar bu ülkede okumuşsa, bu insanın kökeni Türk olsa ne olur, Arap olsa ne olur? Bunların hala göçmen olduklarını iddia etmek, dünyadaki önemli bir gerçeklikten habersiz yaşamaktır. O göçmen kökenli bir Almandır. Türkiye’de doğmuş olması bunu değiştirmez.

İnsanları birkaç kuşak önceki kökenleriyle tanımlamak, ne kadar doğrudur? Bir kere Türk olmuş olan hep öyle kalır sanıyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz demektir. Almanya’da artan sayıda Türkiyeli, istesek de istemesek de Türk olmaktan uzaklaşıyor. İnsanlar bir veya iki kuşakta da değişebilir ve yaşadıkları toplumun bileşeni durumuna gelebilirler. İnsanda belirleyici olan anadil değil sosyalizasyonu yaşadığı dildir.

Almanya’da doğup büyüyen ve Alman eğitimini alan insanın birinci dili Almancadır. Anadilden yani köken dilinden bahsetmiyorum. Türkiye ile ilgili olmaları onların Almanya toplumun insanı oldukları gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu insanlarda köken kimliğiyle yeni kimliğin değişik oranlarda birleşmesinden doğan yeni bir kimlik bulunuyor. Burada ağır basan Alman kimliği olduğundan farklı Almanlar oluyorlar

Almanya’daki 4. kuşak Türk çocuklarının anadili Türkçe değildir, Almancadır. Anneleri Türk olabilir ama onlar bile Almancayı Türkçeden daha iyi biliyorlardı. Bu durumda “anadili Türkçe” demenin ne anlamı vardır? Ancak onların da anne ve babalarının Türkçeyi daha iyi bildikleri söylenebilir.

Türkiye ile Almanya arasındaki İşgücü Göçü Anlaşması’nın 60. yıldönümünde konuşan Almanya Başbakanı Merkel : “Adınız ‘Klaus’ veya ‘Erika’ olmasa bile Alman olabilirsiniz” Merkel doğru söylüyor. Bir insan Almanya’da da doğsa küçük yaşta Almanya’ya da gitse kısaca ilkokuldan başlayarak Almanya’da okumuşsa ve ismi de Türkçeyse hala Türk olduğu anlamına gelmiyor. Yeni kimliği Türk asıllı Almandır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.