Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Irak ve Suriye hava saldırısı ile PKK/PDY’ye ağır hasar verdi…

ABD, PKK/PYD‘ye, kendi bölgesel politikaları adına özellikle Türkiye’ye karşı ABD-İsrail koridorunda ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle de Radikal İslamcı Terör örgütlerine karşı ağır silahlarla donattı gözükse de fotoğrafın arkasında Türkiye‘ye karşı savaştırma hesapları yatıyor.

Savaşan savaşçıların bir elinde Kalkan bir elinde Mızrak olduğu bilindiğinden Kalkan ve Mızrak, bir birini tamamlayıcı savaş argümanıdır. ABD-İsrail koridoru ile ilgili 24 Ağustos 2016’da ABD’nin, “ayrım” dediği Batı‘sından Türkiye‘nin, başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı, ABD’ye boyun eğmeyeceğini gösterdi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sözde Barzanistan’dan Doğu Akdeniz’e uzanan ABD-İsrail koridorunu bombalayarak ABD planını yerle bir etti. Türkiye, Fırat‘ın Doğu’sundan, “Fırat Mızrağı Harekatı” ile ABD‘nin, Türkiye‘yi bölme piyonu PKK/PYD‘ye, ağır bir darbe vurdu. TSK uçaklarının Şengal ve Kuzey Doğu Suriye‘de PKK/PYD’nin denetiminde olan alanlara yönelik hava operasyonlarını yapmasının temel nedeni “devletin bekası’dır. Türkiye, ABD‘nin, PKK’PYD ile Türkiye‘ye karşı bir saldırıya yeltenmemesi için gerekli askeri önlemleri de alacaktır.

Zaman zaman Türkiye, ABD ile uzlaştı propagandası yapılsa da ABD‘nin, Suriye’de, PKK/PYD ile ittifak yaparak müttefiki olarak tercih etmesi ve Suriye’de, sürecin bir halkası olduğunu ilan ederken her türlü tavizi vermesi Türkiye ile uzlaşmasının mümkün olmadığını gösterdi. ABD tarafından hoş karşılanmasa da TSK‘nın, Irak ve Suriye topraklarında PKK/PYD’ye yönelik yaptığı hava operasyonu PKK/PYD‘nin, harekat alanını daraltarak etkisizleştirme hamlesidir.

TSK‘nın Şengal’e yaptığı hava operasyonu sadece PKK/PYD’ye karşı değildir. Barzanistan da alınan Referandum kararı ile Türkiye‘nin stratejik yenilgisi olarak göstermeye çalışan KDP’ye de bir uyarı niteliği taşıyor. Bu saldırı Kerkük‘ün, Güney Kürdistan‘a dahil edilmesine karşı bir uyarı niteliğindedir. Kerkük ile ilgili alınan Referandum kararı gerçekleşirse bölgedeki jeo-stratejik ilişkilerin önemli oranda değişmesiyle Türkiye, konum kaybına uğrayacaktır. Bu nedenle de Şengal‘a yapılan hava operasyonu Referanduma başvurma talebine çok net karkı çıktığını bildiren uyarıdır. Türkiye, şimdiye kadar geçici çıkar ilişkilerinin bir parçası olarak gördüğü Barzani yönetimine bu fırsatı vermeyecektir ve gerekirse Güney Kürdistan’ın tasfiye edilmesi için bütün olanaklarını kullanacaktır.

Sonuç olarak Türkiye, terör örgütü PKK/PYD’ye karşı çok kapsamlı bir savaş başlatmış bulunuyor. Önceliği PKK/PYD‘yi, stratejik olarak yenilgiye uğratmak olan Türkiye‘nin, esas hamlesi Kandil’e yönelik bir kara operasyonu yapmak olacak ve buna yönelik çok kapsamlı hazırlıklarını da yapılıyor. Türkiye‘nin, yapacağı olası kara operasyonu hamlesi PKK/PDY’nin, bir daha ayağa kalkmaması için olacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.