Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Irak’ta, PKK’ye karşı Suriye’de, YPG’ye karşı Peşmergeyi mi kullanacak?

Türkiye‘ye davet edilen Mesut Barzani ile yapılan görüşmelerde gündeme gelen konuları incelediğimizde ilk olarak yeni Anayasa paketinin AKP-Bahçeli/MHP ittifakının beklenen sonuca ulaşamaması nedeniyle Kürt oylarını Evet cephesine yönlendirmek amacı ile arabuluculuk yapması geliyor.

Türkiye Bayrağının yanında Güney Kürdistan Bayrağının gönlere çekilmesi Devlet Bahçeli merkezli MHP tabanını zorda bıraktı ve ittifakının çok daha ciddi oranda zayıflamasına yol açtı.

Türkiye, Irak‘ta PKK, Suriye‘de de PKK‘nin uzantısı YPG’ye yönelik kapsamlı bir operasyon yaparak terörle mücadele etmek istiyor.

PKK‘yi, Şengay‘a yerleştiren ABD, Kuzey Irak‘ta, Mesut Barzani‘yi, bitirerek PKK‘yi, etkin güç yapmak istiyor. Nedeni de Kuzey Irak petrollerini Türkiye üzerinden Dünya pazarına sunması. Goran hareketi üzerinden Mesut Barzani‘nin devrilmek istenmesinin nedeni de budur.

Türkiye, ABD‘nin, Irak‘ta, Kandil‘e ve Şengal‘e yerleştirdiği PKK‘ye karşı Hava saldırılarıyla ciddiye alınabilir bir sonuç alamayacağını bildiği için Peşmergeyi kara operasyonunda aktif bir güç olarak yer aldırarak birlikte mücadele etmek istiyor.

Türkiye, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Kuzey Suriye kökenli Peşmergeler arasında yeni bir ittifak oluşturmak istiyor. Bu ittifak ile ABD’nin bölgesel politikalarıyla bütünüyle çelişkili olan kantonların birleşmesini engellemek istiyor.

Oluşturulacak ÖSO-Peşmerge ittifakı Münbiç üzerinden Kuzey Suriye‘de, PYD’nin bölgede ön plana çıkmasını engellemek için Mümbiç başta olmak üzere PYD’nin, kontrolünde olan bölgelerde aktif bir güç olarak konumlandırılması isteniyor.

ABD‘yi de unutmamak gerekir. ABD müsaade etmeden Türkiye, PKK‘ye, geniş kapsamlı operasyon yapabilir mi? Rusya, PKK terör örgütü değil dedi ve bir “Kürt Konferansı” düzenledi. Geniş kapsamlı operasyonun bunla ilgisi var mı?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.