Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye-İran, yine karşı karşıya…

Ortadoğu’daki ihtilafları gün geçtikçe azalmak yerine tam tersine genişleyen, derinleşen İran-Türkiye, vekalet savaşında Suriye‘de, temsilcilerini savaştırırken AKP, Irak ve Suriye‘de istediği sonucu alamadığı için İran‘ı suçluyor ve öfkeleniyor.
AKP‘nin, Osmanlı sevdasında Osmanlı’nın, hakim olduğu coğrafyada şimdi en fazla İran güçlü..

Bazı İran‘lı ılımlı muhafazakarlar AKP’nin, başarı sırrını öğrenelim dediler ve Türkiye izlenimlerinde de AKP’y,i örnek alalım derken şimdi durum çok farklılaştı ve AKP‘yi, asla başarılı olarak görmüyorlar.
Çok güvendikleri Recep Tayyip Erdoğan’a da şimdi asla güvenmiyorlar ve Türkiye’nin, Ortadoğu siyasetini mezhepçilikle suçluyorlar.

Türkiye ile ilişkisinin kötüye gitmesini istemeyen İran, Türkiye‘deki dostlarını değiştirirken müttefiklerinin de değişebileceği işaretini veriyor.
Tahran ziyareti öncesi Sünni koalisyonun Yemen‘e müdahalesini destekleyen Türkiye‘nin, ziyaretten sonra diplomasiden bahsetmesinin nedeni Türkiye’yi, nasıl risklerin beklediğinin göstergesidir.

Ekonomik açıdan birbirine ihtiyacı olan iki ülkeden Türkiye, siyasi ilişkileri ciddi sorunlar taşısa da bu sorunların ekonomik ilişkilere zarar vermesini istemiyor.
Yemen krizi nedeniyle de ne İran ne Suudi Arabistan ile ilişkisinin bozulmasını istemiyor.

IŞİD‘in orataya çıkışı ile Esad gitmeli diyenin kalmadığı İran ise Türkiye ile olan ilişkileri zedelenirse Arap olmayan Türkiye‘nin, Sünni Arap devletlerinin bir çoğunun yanında yer aldığı Suudi Arabistan‘a doğru kayabilirliğinden endişeleniyor ve bu da İran açısından istenilmeyen bir durumdur.

Putin, İran’a S-300 füze yasağını kaldırdı.
Rusya‘ya güvenmeyen İran, Rusya‘ın ikili oynadığını düşündüğü için S-300 füze yasağının kalkması İran- Rusya ilişkilerinde en anlamlı gelişme.

Putin’in, İran’a S-300 füze yasağını kaldırması ABD-İran, nükleer uzlaşması uzlaşmada kalmayacağı İran-Batı ilişkilerinde yeni bir dönemin de başlayacağı anlamı taşken çok çeşitli sonuçları olacağının habercisi.
Altı İran‘lı yetkilinin Rusya‘da olduğu bir zamanda bu hamlenin gelmesi anlamlı ve İran, Rusya-Batı arasında bir denge arayışında olacağının işaretini veriyor

Son günlerdeki İran-Türkiye ilişkilerine bakarak bu gelişme ile ilgili Türkiye nerede?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.