Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Kandil operasyonu ile PKK terör örgütüne, bir darbe daha vuracak…

Son günlerde Kandil’e, operasyon yapılacağı, sıkça söylenmeye başladı. ABD/Batı’nın içerideki işbirlikçileri Fırat kalkanı Harekatı iç politika hesabı dediler; Cerablus‘a girildi. Zeytin Dalı Harekatı iç politika hesabı dediler; Afrin alındı ve ABD/Batı, kaybetti. Menbiç, iç politika hesabı dediler; PKK/YPG, Menbiç‘ten çıkıyor. Şimdi de Kandil iç politika hesabı diyorlar. Oysa Kandil‘e, operasyon için uzun zamandır hazırlık yapılıyordu. Şimdi uzun zamandır yapılan hazırlığın yeni bir aşaması gerçekleşecek.

Kandil operasyonuna hazırlanan Türkiye, havada ve karada gelişmiş teknolojiyi kullanabilecek Asker, Polis, Özel Harekat Birliği ve Jandarma kadrosuna sahiptir. Türkiye, PKK’ye karşı yürüttüğü Hendek Savaşları‘nda, Afrin‘de, satın aldığı ya da ürettiği silahları denedi, kullanmakta etkinleşti ve tecrübe kazanıldı.

Daha önce FETÖ terör örgütü güçlüydü. Kandil‘e yada başka bir bölgeye uçakla operasyon yapılacağında PKK’li teröristleri uyarıyordu. Uçaklar bomba atarlardı ama FETÖ terör örgütü sayesinde PKK’li teröristlerin boşalttığı yerlere atıldığından gürültü yapmaktan fazla bir şey yapamazlardı.

Türk Sihalı Kuvvelteri (TSK) Irak’ın 25 -30 Km kadar içine girerek PKK’den alınan yerlerde değişik lojistik destek üslerini kuruyor. Buralar Operasyon başladığında ileri üs olarak kullanılarak 70 – 80 Km daha içeriye girilecek.

Türkiye‘den, eskiden olduğu gibi girip hemen geri çekilmesini bekleyenler yanılacak. Çünkü Türkiye, Suriye‘de, ne yaptıysa Irak‘ta da aynısını yapacak. Türkiye, Suriye‘ye sınırları içerisine girerek Suriye‘den, Türkiye‘ye, gelebilecek tehlikeleri Suriye sınırları içerisinde keseceği önlemler aldı ve halen alıyor.

Kandil, PKK terör örgütünün Türkiye, burayı basamaz diyerek örgüte yeni terörist kattığı sembolik terörist yuvasıdır. Türkiye, PKK’ye yeni katılanların Kandil’e gidip eğitim görmesini engellemek isterken aynı zamanda Kandil’den terör saldırısı için çıkış yapan PKK’li teröristleri olabildiğince o alana hapsetmek istiyor.

Eskiden Kandil’in, ele geçirilmesi hiç kolay değildi. Engebeli arazi ve sarp dağlarla çevrili Kandil‘e operasyonu, TSK, ağır kayıp vermemek için göze alamıyordu. Ama şimdi Türkiye, eski Türkiye değil. Bu durum değişmiş bulunuyor. Eskiden Halk PKK’li teröristlerden korktuğu için her hangi bir operasyonda teröristler halkın arasına karışarak rahatlıkla gizleniyordu.

Türkiye silah sanayisi insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) üretiyor. PKK’li teröristlerin Halkın arasına gizlenerek görünmezliği büyük oranda ortadan kalktı. İHA‘lar, PKK’li teröristleri gece veya gündüz, engebeli arazide, sarp dağlarla, düz alanda görüntülüyor. SİHA kullanıldığında da üzerilerine roket atılabiliyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.