Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Medeniyetin yükseldiği Asya’ya konumlanmalı…

1996 yılında oluşturulan Şanghay İşbirliği Örgütü, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve 2001’de katılan Özbekistan ile altı üyeden oluşuyor.

Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın katılımı ile 1996’da “Şanghay Beşlisi” olarak kurulan örgüt, 2001’de Özbekistan’ın katılımı ile Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) dönüştü.

Belarus, Afganistan, Hindistan, İran, Pakistan ve Moğolistan’ın gözlemci ülke olduğu ŞİÖ’de Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Sri Lanka diyalog partneri olarak yer alıyor.

Yelpazesini genişleten Şanghay İşbirliği Örgütü 16. zirvesinin Özbekistan‘da düzenlenen toplantısında, Çin‘in İpek yolu projesine destek, birlik içinde ekonomik yardımlar ve Hindistan ile Pakistan 2017 yılında üyelik kararları alındı.

Hindistan ve Pakistan Shanghai Işbirliği Örgütü‘nün Taşkent toplantısında kuruma üye oldular.

Özbekistan‘da toplanan ŞİÖ Başkanlar toplantısında Hindistan ve Pakistan’ın seneye kadar ŞİÖ’ye üyelik süreçlerini tamamlaması istendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16. zirvede hazır bulunan Hindistan ve Pakistan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğinin 2017 zirvesine hazır olacağını söyledi.

İki ülkenin katılımı ile ilgili kararın olumlu yönde olduğuna dikkat çeken Vladimir Putin, “Biz ortaklarımızın kalan yolu maksimum hızda tamamlamalarını ve Kazakistan’da yapılacak gelecek zirvede sonuçlandırılmasını bekliyoruz.” dedi.

Hindistan ve Pakistan için imzaların atıldığı ve İran’ın ŞİÖ üyeliğine yeşil ışığı göründüğü zirvede ŞİÖ Başkanlığını Kazakistan Cumhuriyeti‘nin ilk ve mevcut devlet başkanı Nursultan Äbişulı Nazarbayev devraldı

Türkiye‘nin bütün ticari ortakları Asya’da olmasına rağmen halen AB kapılarında bekletiliyoruz.

AB kapılarında beklemektense Medeniyetin yükseldiği Asya‘ya konumlanmalıyız.

Gümrük Birliği‘nden çıkılmalı ve AB üyeliğine son verilmeli. AB bölünürken Dünya nüfusunun yüzde 40’ını temsil eden doğuda birlikler güçleniyor.

Türkiye, Atatürk Devrimini ancak Asya‘da konumlanarak tamamlayabilir.

Yeni Dünyayı Ortadoğu değil Avrasya belirleyecek.

Ortadoğu‘nun kendi yaralarını saracağı dönemde yön verme şansı bulunmuyor.

Avrasya‘da Özbekistan‘ı, yanına kim çekerse onun sözü geçer.

Avrasya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek isteyen Rusya-ABD her daim Özbekistan‘ı yanına çekmek istiyor.

Türkiye, Avrasya’da konumlanmak istiyorsa Dünyada Fethullah Gülen okullarını ilk kapatan Özbekistan‘ı, yanına çeksin.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.