Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye – Mısır arasındaki beznerlikler ve farklılıklar.

1972’de Sovyet danışmanları ülkeden çıkardığından beri Mısır ABD’ye yakın bir ülke olmuştu. İsrail – Mısır Barış Antlaşması ABD‘nin Washington şehrinde 26 Mart 1979 tarihinde, Camp David Sözleşmesi‘nde alınan kararları takiben imzalanmıştır. İsrail ile barış yapan Mısır, İsrail’in Gazze’ye yönelik ambargosuna destek vermek adına sınırı kapatarak dış politikada elini rahatlattı. Mısır’ın, İsrail ile barış yapmasının ödülü olarak ABD‘den, maddi yardım aldı ve Sisi‘nin darbe yapmasına kadar bu yardım devam etti.

Batı’nın Ortadoğu üzerindeki hakimiyetini, ılımlı İslamcılar üzerinden yeniden kurma stratejisi 2013’teki Sisi darbesi ile sone erdi. Net olarak ispatlanmasa da Sisi darbesi ABD tarafından teşvik edildi. Sisi darbe yaptığında Obama hem darbe demedi hem de Sisi‘yi kabul etmedi ve ABD‘nin, Mısır yardımı iki yıl askıya alındı. Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri 2013 darbesinden itibaren Mısır’a, 30 milyar doların üstünde destek sağladığı tahmin ediliyor. Mısır, İsrail ile birlikte halen ABD’den en çok yardım alan iki ülkeden biri. IMF‘ye bağımlı bir ülke olan Mısır, ABD sisteminden ayrılmayacağının garantisini vererek 2016’da IMF’ye gitti ve 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Trump seçilince Sisi‘nin Trump ile ilişkileri özel bir konum aldı ve bölgede ABD – Mısır derin işbirliğine dönüştü. Sisi için Trump yönetiminin yeri hep ayrı oldu.

ABD, müttefiki Mısır‘ın, F-35 uçağı talebine olumlu yanıt vermemesi üzerine Mısır, Rusya’dan Su-35 uçakları, S-300, diğer hava savunma sistemleri ve savaş helikopterleri satın aldı. Mısır, Rusya’yla, Akdeniz’deki Dabaa şehrinde bir nükleer reaktör inşa etmek üzere anlaştı ve Rusya, Mısır’a kredi desteği sağladı. Sisi yönetimi, ABD’ye rağmen Suriye’de Esad rejimini açıkça destekledi . Libya’da ise Rusya ile birlikte Hafter’i destekledi ve Rusya’nın bu süreçte topraklarını kullanmasına izin verdiği iddia edildi. Rusya’nın Mısır‘a desteği kredi şeklinde gerçekleşirken, ABD yardımı hibe şeklinde geliyor.

ABD, müttefiki Türkiye‘nin, Patriot talebine olumlu yanıt vermemesi üzerine Ankara, ABD’nin tepkisini göze alarak Rusya‘dan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi satın aldı. S-400 sadece askeri açıdan değil, ekonomik ve diplomatik açıdan da bölgedeki güç dengesini değiştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 anlaşmanın imzalandığını, 25 Temmuz 2017’de AKP Meclis Grup Toplantısı‘nda yaptığı konuşmada açıkladı

Türk Akım. Projenin önerisi Türkiye‘ye yaptığı bir devlet ziyareti sırasında, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı. İlk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesini gerçekleştirmek üzere Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında 10 Ekim 2016. tarihinde Ankara‘da imzalandı.

ABD’nin, Ortadoğu’daki stratejik partneri olarak görülen Türkiye ve Mısır, Rusya ile stratejik ve askeri ilişkiler geliştirdi. Her iki ülke de güvenlik ve strateji konusunda Rusya’yı, bir dengeleyici olarak kullanarak ABD karşısında ellerini güçlendirdi.

Türkiye, dış kaynağa bağımlı ama 2013’te IMF‘ye bağımlılığına son verdi. Türkiye‘nin, dış politikasında daha geniş bir hareket alanı yaratması Brezilya, Güney Afrika gibi ekonomik büyümesinden kaynaklandı. ABD‘den izin almadan Suriye‘de, Irak‘ta PKK’ye, askeri operasyon düzenledi. ABD‘nin, İran‘a, Venezüella‘ya uyguladığı ambargoyu deldi. Suudi Arabistan’ın, Katar‘da yapmak istediği darbeyi engelledi.

Türkiye, ABD ve Rusya‘nın kaybetmemesi gereken bir müttefiki olduğunu iyi biliyor. Türkiye, ABD ve Rusya yada değişik ülkeler arasında oynayarak kendine yol açan bir ülke konuma geldi. Aynı Türkiye, bu özelliğini değerlendirebilen dünyadaki tek örnektir. 

Askeri ekipmanlarını geliştiren Türkiye, çok sayıda ülkenin ordusuna askeri eğitim vermektedir. Afrika‘daki ve Balkanlar‘daki askeri etkinliği çok iyi duruma gelen Türkiye, ülke dışındaki askeri faaliyet olarak ABD’den sonra ikincidir ve bölgesel güçten daha geniş etkinlik alanına sahiptir. Ve son olarak Türkiye, 1923’ten sonra ilk defa emperyalist bir ülkeyi askeri olarak tehdit ediyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.