Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, olası Afrin operasyonundan kazançlı çıkabilir mi?

Suriye‘de, Fırat‘ın Doğu‘sunda hava sahası gücü olarak ABD, Batı‘sında Rusya etkin ve her yere hakimler. Bu iki oyun kurucu güç Suriye‘nin, Kuzey‘ini tamamen kendisinin kontrol etmesini istiyor ve bunun için mücadele veriyor. ABD, Rusya‘nın, Fırat‘ın Batı‘sındaki, Rusya, ABD‘nin, Fırat‘ın Doğu‘sundaki oyununu taşeronlar üzerinden bozmaya çalışıyor.

ABD, YPG ile ilişkisini sadece DEAŞ ile mücadele sınırlı olarak açıklamıştı. Şimdi Fırat‘ın Doğu‘sunda sadece YPG’yi muhatap alarak müttefiki Türkiye‘ye, sırtını döndü ve 30 bin kişilik bir ordu oluşturarak sınır güvenliği gibi bir misyon yüklüyor. Esas amacı YPG’yi kullanarak Suriye‘nin, Kuzey’inin tamamına hakim olmak istiyor.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye‘de oyun kurucu olarak ben de varım dedi ve başarılı da olarak Suriye‘de, kendisini ispatladı. Suriye‘nin Kuzey‘indeki gelişmelerde Türkiye‘nin, yavaş yavaş tekrar oyun dışında kaldığı göründü. Türkiye, Suriye‘de, tekrar oyun kurucu olmak adına Afrin‘de bir açık yakaladı ve tekrar oyun kurucu olabilmek için bu açığı kullanarak rol üslenmeye çalışıyor.

Türkiye, Rusya ve İran yetkilileri bu ay sonu Soçi’de gerçekleşecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için bir araya geliyor. Kongre öncesi Putin-Erdoğan-Ruhani zirvesinin olabileceği söylenmişti. Muhtemel ki Moskova henüz Afrin için yeşil ışık yakmadı. Yada pazarlık halen devam ediyor. Türkiye‘nin, Afrin operasyonunu başarılı bir şekilde bitireceğini bilen Rusya‘nın, halen sessiz kalması muhtemelen Afrin Terör örgütünden arındırıldıktan sonra Afrin‘in, nasıl yönetileceği ile ilgili Türkiye-Rusya arasında görüş ayrılığı nedeniyle anlaşamamış olmaları.

Olası Afrin operasyonunun başarılı olması için Rusya‘nın, Afrin operasyonu bitinceye kadar Afrin hava sahasını açıp, askerlerini çekmesi gerekiyor. Rusya, eğer Afrin‘den askerini çekmezse ve hava sahasını Türkiye‘ye açmazsa Afrin’e yönelik bir operasyon Rusya‘nın istediği süre kadar devam eder ve bedeli ağır olur. ABD, Astana sürecini bitirmek için oluşan Türkiye-Rusya-İran Suriye bloğunu yıkmak istiyor. Türkiye, Rusya‘nın onayı olmadan Afrin operasyonunu yaparsa Astana sürecini yıktı demektir.

ABD ve Rusya‘nın, Suriye‘nin Kuzey‘indeki güç mücadelelerini Türkiye, Afrin operasyonu ile kazanıma dönüştürebilir. Türkiye‘nin, Suriye‘nin, Kuzey‘inde tekrar oyun kurucu olmak istemesini bazı çevreler iç siyaset adına giriyormuş gibi değerlendirseler de TürkiyeRusya‘nın, ABD‘nin ve Suriye‘nin işine gelebilir hamleler atarak bunları ikna edebilir.

Türkiye, Afrin operasyonu için Rusya’ya der ki; Afrin’ni, Teröristlerden arındırdıktan belli bir süre sonra Esad Rejimine devredeceğim der. Bu teklif Suriye rejiminin işine gelir.
Türkiye, Afrin operasyonu ile ABD‘ye der ki; Rusya‘nın, Fırat‘ın Batı‘sındaki etki alanını daraltacağım der. Bu ABD‘nin işine gelir.
Türkiye, Rusya‘ya der ki; Afrin‘e operasyon düzenleyeceğim devamında Menbiç, devamında da Fırat‘ın Doğu‘suna geçerek ABD‘nin etki alanını daraltmak için hamleler atacağım der.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.