Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, PKK/PYD/YPG ile mücadelede Esad’ı, desteklemeye hazırlanıyor…!

Halep‘in, Suriye ordusunun kontrolüne girmesi ne anlama geliyor? ABD ve koalisyon güçlerinin rejim değişikliği hesabı ile yola çıktığı dönem bitti. Suriye sahasında yeni bir denklemin olacağı bu denklemde  Baas rejimi yada Esad rejimi ayakta kaldı. Türkiye olmadan Suriye‘de, bir çözüm masası kurulamaz. Halep‘in, Esad‘ın, kontrolüne geçmesinden sonra politik çözümün çok daha fazla ön plana çıkacağı Suriye‘nin, politik geleceğine dair uluslararası ve bölgesel aktörlerin birleşiminde oluşacak masanın bir köşesinde kendisine yer bulmak isteyen Türkiye, bunun Rusya ile mümkün olacağını görüyor.

Türkiye, dış politikasında stratejik çıkarlar bakımından değiştirir bir tercih yapabilir. Suriye’de, başarılı olmak için sahip olduğu bütün olanakları deneyen Türkiye‘nin, bölgede yaşadığı konum kaybından ötürü NATO/AB‘nin, Türkiye için eskisi kadar stratejik önemi bulunmuyor. Türkiye’nin, önünde iki seçeneği var. Türkiye, ya büyüyerek ya da küçülerek siyasetin etkin olduğu yeni bir süreçte ilerlemeli ve özellikle dış politikada bilinçli ve esastan bir değişiklik yapmalı. Bugünkü gelişmeleri dikkate alırsak başka şansımız da kalmadı.

Halep‘in, şimdiki hali Fırat Kalkanı Harekatı‘nı etkilemez ama İslamcı örgütlerin kaybetmesiyle Halep‘i, kontrol altına alan Esad‘ın, rejim ordusu El Bab‘a doğru hakimiyet alanını genişletme planı yapıyor. Suriye Ordusunun hakimiyet alanını genişletme planı, Fırat Kalkanı Harekatı‘nın ilerleyişinde El Bab‘ta, TSK ile karşı karşıya kalması anlamına gelir. TSK-Suriye Ordusu karşı karşıya geldiğinde Türkiye‘nin, bölgedeki pozisyonu çok daha sorunlu hale gelecektir.

Halep’teki, İslamcı Cihatcı katillerin bir kısmı teslim oldu ve bunların önemli bir kesimi af ediliyor. Geriye kalan İslamcı cihatçı katiller İdlib‘e gönderiliyor. Suriye‘nin, değişik yerlerinden çekilen İslamcı cihatçı katillerin İdlib‘e, toplanması bir tesadüf değil. İdlib‘e, toplanan İslamcı cihatçı katillere Suriye Ordusunun da izin vermesi tesadüf değil. Esad rejiminin Halep‘i kontrol altına almasından sonra en büyük ve sert savaşın İdlib‘de yaşanacağı gözüküyor. Suriye Ordusunun İdlib‘de, topyekûn bir imha savaş stratejisini uygulaması durumunda Türkiye, İdlib‘de, nasıl bir politika izleyecek? Türkiye, İdlib‘deki İslamcı cihatçı katillere destek verecek mi?

Esad, Suriye‘deki savaş başladıktan sonra “Denize düşen yılana sarılır” misali Kuzey Suriye‘deki Kürtlere Türkiye‘yi, kontrol etmek amacıyla özerklik sözü vermişti. Şimdi Suriye’nin, toprak bütünlüğünü savunan Esad ve Türkiye‘nin, toprak bütünlüğünü savunan Ankara ile Şam arasındaki stratejik ittifak meselesi gündeme gelecektir. Ve ABD/İsrail koridoruna izin vermeyen Ankara, Esad rejimini her şekilde destekleyeceğini açıklayarak Şam ile manevra alanı olarak Kürtleri seçip, yeniden resmi görüşmelere başlayarak Eset, Esad‘a dönüşecektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.