Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Suriye’de, Esad’a karşı başarısızlığa uğrayan ittifakta, yer bulmaya çalışıyor.

ABD’de, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Lübnan uyruklu kişilerin yaptığı farklı terör saldırıları bulunuyor. 11 Eylül terör saldırısını Suudi Arabistan uyruklu bir kişinin gerçekleştirdiği biliniyor. ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinde Ortadoğu’da, birbirine zıt karakter olan İran Devrim Muhafızları mı Müslüman Kardeşleri mi (İhvan) terörist ilan edilecek diye düşünülüyordu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlar başlamaz ABD sınırlarını Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarına kapattığı açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump‘ın, bu açıklaması  ile Müslüman Kardeşleri (İhvan) terör listesine koymayacakları da belli olmaya başladı.

2011’den sonra oluşturulan “Arap kuşağı“nın Suriye‘de, Esad’a karşı mücadele vermesinde bölgede kazanan İran oldu. İran yayılmacı siyasetinde ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD sınırlarını kapattığı Müslüman ülkelerde güçlendi. ABD‘de Donald Trump‘ın, başkanlık koltuğuna oturmasından sonra İran Devrim Muhafızları terör örgütü ilan etmeyi düşünmesi Suriye’de, Esad‘a karşı başarısızlığa uğrayan ittifakı “Arap Kuşağı” tekrar hareketlendirdi.

Rusya desteğini aldıktan sonra Fırat Kalkanı Harekatı ile önce El Bab sonra Münbiç diyerek Suriye‘ye giren Türkiye‘nin, Suriye politikasının değişeceğinin işareti çıkmaya başladı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkelerini ziyarete giderken “TSK, El Bab’tan sonra Menbic ve Rakka’ya devam edecek.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın, İran’ı, düşman ilan etmesi ile AKP iktidarının Ortadoğu siyasetinde de canlanma oldu. AKP İktidarı ve CIA Başkanı Mike Pompeo’nın, Körfez ülkelerini ziyaret etmelerinin içeriğinde İran‘a karşı “Arap Kuşağı“nın canlandırılması bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın, DEAŞ‘ı öncelikli terörist örgüt ilan etmesi de gerçekçi bulunmuyor. Çünkü DEAŞ‘ı  finans edenler de mücadele edenler de ortadayken ABD Başkanı Donald Trump, DEAŞ‘ı finanse eden Körfez ülkelerini tercih etti. Rusya ve Çin’in, buna sessiz kalmayacaktır. Türkiye, Suriye’de Esad’a karşı başarısızlığa uğrayan bu ittifakın içerisinde yer bulmaya çalışarak doğru mu yanlış mı yapıyor. Bunu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.