Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Suriye’deki vekalet savaşına hız mı verecek?

Son zamanlarda Suriye basını El Nusra Türkiye uçakları ile birlikte saldırıyor diye geçiyor.
7 Haziran seçimini iptal etmek için Türkiye-Suriye savaşı çıkartılabilir demiştim.
Ve dün CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye‘nin 2 gün içinde Suriye‘ye gireceğini iddia etti…
Birileri Türkiye-Suriye savaşını mı istiyor?
Türkiye-Suriye savaşını istemeyen birileri de CHP üzerinden savaşa engel olmaya mı çalışıyor?

Eğer ki AKP Hükümeti 7 Haziran seçimlerini ertelemek için Türkiye-Suriye savaşı çıkartırsa Türkiye, halkına yapacağı en büyük ihanet olur.
CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin‘in söylediği çok büyük bir iddia ve seçimler öncesinde, böylesi bir iddianın altını dolduramazsa AKP seçim mitinglerinde bu iddiayı CHP‘ye karşı “Koz” olarak kullanır.
Umarım elinde çok güçlü bilgiler vardır ve altı boş değildir.

Gürsel Tekin‘in iddiası ile ilgili 2. bir olasılık daha var.

IŞİD’e karşı birlikte hareket eden Türkiye ve Suudi Arabistan‘ın başını çektiği Sünni koalisyon şimdi de Beşar Esad‘a karşı Suriye’de, birçok muhalif grubun ortaklaşa kurduğu “Fetih Ordusu“nu silahlandırıyorlar.
Geçmişte El Nusra’nın Serikaniye’ye, IŞİD’in Kobani’ye yönelik kapsamlı saldırılarının çok daha gelişkin hali İslamcı örgütlerin oluşturduğu “Fetih Ordusu” tarafından mı gerçekleştirilecek?

Gürsel Tekin‘in iddiasının Kobani‘de konuşlandırılan Peşmerge’lerin Kobani kurtarıldıktan sonra Kobani‘den çekilmeye zorlamak için silah mühimmatının gönderilmesine izin verilmemesi ile ilgisi var mı?
Gürsel Tekin‘in savaş iddiasının altında AKP Hükümetinin Rojava’ya yönelik geliştirip uygulamak istediği yenidönem politikasımıdır?
Rojava yeniden radikal İslamcı güçlerin saldırısına açık hale mi getirildi?

Türkiye’de barış sürecinin bittiğini ve hiçbir şekilde masaya oturulamayacağının ortaya konma politikasının Suriye’de yansımasını İslamcı grupların Rojava’ya yönelik yeni saldırılara girişmesimidir?
Türkiye’nin, Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan İslamcı Hareketlere askeri, politik ve lojistik desteğini Rojava’da, bir toplumsal oluşuma ve politik istikrara izin vermek istememesimidir?

El Nusra, Ahfadu Salatin, Ebu Amara Tugayları, Ahrar’uş Şam, Safva Tugayları, Birinci Fırka (Fevc’ul Evvel), Nusra Cephesi, Ahrar Suriye , Nureddin Zengi Hareketi, 16. Fırka, Fecr Hareketi, Şam Cephesi, Suriye Devrimcileri Tugayı, Feylak’uş Şam (Şam Şahinleri) ve Ceyş’ül İslam gibi 12 örgütün oluşturduğu ittifak, Rojava’daki özerk yönetimin tasfiye edilmesi için Türkiye tarafından planlanan ve uygulatılan bir politikamıdır?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.