Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Terör örgütü PKK’yi, Fırat’ın Doğu’sundan, Kerpeten gibi kopartmaya hazırlanıyor.

Fırat Kalkanı Harekatı‘nın devamı olan Zeytin Dalı Harekatı‘nda Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) Afrin Harekatına başladığı günden beri çok sayıda bölgeyi ele geçirdi. Türkiye‘nin, PKK’ye karşı verdiği kararlı mücadelesi uluslararası güçlerin dikkatini çekmektedir ve PKK/PDY’ye yönelik izledikleri politikaları tekrar gözden geçirmelerine yol açacaktır.

Afrin, ince hesaplanan bir stratejinin küçük bir parçasıdır. Zeytin Dalı Harekatı‘nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, (TSKAfrin, merkezine girmesinin askeri ve politik arka planında bölgesel ve uluslararası dengeleri değiştirecek. Ve ABD, Suriye’de Türkiye’ye dayanmaksızın belirlediği stratejiyi uygulamasının imkansız olduğunu görecek.

Ortadoğu‘un, Kuzey‘indeki savaş çok açık ki ABD’nin, istediği gibi gitmiyor. ABD/İsrail‘in “2. İsrail Planı“nın bertaraf edildiği Savaşın, aceleci yöntemlerle kazanılmayacağını bilen Türkiye, Uluslararası güçlerin PKK/PDY’ye verdiği savaş kredisinin tükendiğinin de farkında.

Ortadoğu‘nun, Kuzeyi‘ni yavaş yavaş terk eden ABD, bu planına Afrin üzerinden uyguluyor. PKK/PDY’yi de kazanamayacağı bir savaşın içine sokarak Ortadoğu‘nun, Kuzey‘ini terk ederken en az zafiyete ulaşmayı planlıyorlar. ABD‘nin, terk ettiği bölgelerde söz sahibi olmak isteyen Rusya‘da, PKK/PDY’ye biçimsel rol veriyor. ABD ve Rusya, kendi stratejisi için PKK/PDY’yi, Ortadoğu‘nun Kuzey‘inde kullanıyor ama terör örgütü bunun farkında değil.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde Afrin ve Kandil ile ilgili önemli açıklama yaptı. Çavuşoğlu : “Afrin harekatı Mayıs ayına kadar biter. Irak’ta da PKK’ya sınır ötesi operasyon olacak, Irak yönetimi ile birlikte yapacağız.” dedi.

Bu iki önemli açıklamanın arkasında Türkiye, Mayıs ayında Afrin ve Kandil ile birlikte Fırat‘ın Doğu‘sunda, “Kerpeten” gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Türkiye, Afrin merkeze girdiğinde PKK/PDY’ye, baskısı ve yeni hamlelerini artıracak ve ABD‘ye, elinin boşa çıktığını gösterecek. ABD’nin ipiyle kuyuya inen PKK/PDY’ye Türkiye, direnme ve kendi kafasındaki planını uygulama şansı vermeyecek.

Bahar ile birlikte PKK’nin Kandil ve Afrin‘de, Beyaz Bayrak çekmesi hızlanacak ve Türkiye, Terör örgütü PKK’yi, Fırat’ın Doğu‘sundan, “Kerpeten” gibi kopartacak. Zaten ABD’de ipi koparacak ve kuyunun dibi görünecek…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.