Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, Uluslararası hayali bankacılığın şubesidir.

Uluslararası yaptırımlarla boğuşan İran, Nükleer programı yüzünden, Batı ülkelerinin tepkisini çekti
İran ekonomisinde Para birimi Dinar, son beş yılda yüzde 140 oranında değer kaybetti.
Gıda fiyatları tam 3 kat artarak durumunun pek parlak olmadığını gösterdi.

17 Aralık 2013’te rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda tutuklanan, daha sonra serbest bırakılan Reza Zarrab, havuz medyasına verdiği mülakatta “Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım.” dedi ve 65 milyar dolar cari açığın 10 milyarını finanse ettiğini söylemişti.

İster İran’ın dış ticaret rakamlarına, ister TÜİK’in verilerine bakın, senelik 10 milyar dolar altın ticareti göremezsiniz.
İran ithal edilen altından yüzde 50’ye yakın vergi alırken bu ülkeye kayıtlı yollarla kim, niye altın satsın?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, en çok vergi veren ilk 100 kişi arasında Reza Zarrab‘ın olmamasına dikkat çeken açıklamasında Reza Zarrab,‘ın “Türkiye’nin cari açığını ben kapattım” sözün hatırlatarak Reza Zarrab,‘a ait şirketlerin ne kadar vergi verdiklerini açıklamıştı.
Royal denizcilik 7 milyon.
Royal Holding 360 lira
Volgan Gıda 1 miylon 300 bin
Safir Altın 1 milyon 900 bin lira.
Kroyal mobilya 0 verdi
Arca Otelcilik 0 vergi
Havacılık şirketi 0 vergi.

Reza Zarrab,’ın “200 ton altın ihraç edip Türkiye’ye 25 milyar TL gelir sağladım. Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım.” şeklindeki sözlerini yalanlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), altın dış ticaretinin, cari açığı kapatmak bir yana, ithalat rakamlarını artırarak cari açığı olumsuz etkilediğini açıklamıştı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Raporuna göre, 2013 yılı ihracat rakamında altın ihracatındaki keskin düşüşün etkili olduğu bir önceki yıl sekiz kat ihracat artışı gerçekleştiren altın, 2013 yılında yönünü ithalata çevirmişti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) göre net ihracatın yüzde 18 daralmasına yol açan altın, Türkiye‘nin ithalatını da artırarak cari açığı olumsuz etkiledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran‘lı işadamı Reza Zerrab‘ın, açıklamalarının ihracat verileriyle uyuşmadığını vurgulayarak “Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım.” sözüne sert tepki göstermiş, Türkiye‘mizin 152 milyar dolarlık ihracatı, tamamen sanayi ürünleri ihracatıdır açıklamasını yapmıştı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “geçen sene ihracatımızın içinde altın ihracatı son derece düşüktür, 2 milyar dolar civarındadır.” demişti.

Reza Zarrab,’ın “ Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım.” sözüne Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Merkez Bankası’nda kişi, firma ve veya kuruluşlara ait bilgi bulunmadı” demişri.

İran‘lılar, uluslararası yaptırımları aşmak için Batı ittifakı içindeki kara delikleri kullanarak, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı bir dizi ülkede rüşvet, yolsuzluk ve tutku üzerine kurulu ‘Hayali bir bankacılık’ sistemi inşa etti.
Türkiye’de 17-25 Aralık rüşvet soruşturmasıyla deşifre olan ‘legal görünümlü, illegal bankacılık sistemi’ sayesinde İran‘lılar milyarlarca doları (yaklaşık 2 milyar dolarlık küçük bir komisyon ödeyerek!) ülkelerine transfer etmeyi başardı.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.