Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye ve Bölgenin Politikası Cerablus’da, değişmeye başlayacak…

Cerablus, Kuzey Suriye ile Kuzey Irak arasındaki yolların düğüm olduğu yer olan Öncüpınar ve Karkamış sınır kapılarının karşısındaki Halep iline bağlı olup Gaziantep-Halep arasındadır. Cerablus, hem Türkiye, hem Suriye, hem IŞİD, hem de PKK/PYD/YPG için önemlidir. Nedeni de bir tarafta Akdeniz‘e ulaşmak ve İran – Türkiye – Irak üçgeninden kurtulmak isteyen PKK/PYD/YPG , diğer tarafta Kuzey Irak ile Kuzey Suriye‘deki topraklarını birleştirmek isteyen Radikal İslamcılar var. Kısaca dengelerin çok değişeceği yerin adıdır, Cerablus.

Birinci Dünya Savaşı öncesi paylaşım haritalarının yapıldığı dönemde bize sorulmadan çizilen bölgenin kaderi yine bize sorulmadan çizilmek isteniyor ve yer de aynı yer yani Ortadoğu‘ya açılan kapımız Cerablus.

İnsanlık tarihi boyunca uygarlıklar hep su kenarlarına kurulmuş. Dünyanın her yeri gibi  Ortadoğu’da da yaşam, suya muhtaç. Muhaliflerin Batı‘dan, Suriye rejiminin Güney‘den, PKK/PYD/YPG ‘nin Doğu‘dan ele geçirmeye çalıştığı Cerablus’un önemi de su ile ilgili. Suriye’nin kontrolünü eline kim almak istiyorsa Cerablus‘da başlayan suyun kontrolünü eline almaya çalışıyor. Yani Cerablus’un, hakimi kim olursa diğer tarafa yayılma fırsatı yakalayacak da odur.

15-16 Kasım tarihlerinde Antalya‘nın Serik ilçesinin Belek mahallesinde düzenlenen “G20 zirvesi”nde Rusya‘ya, Türkiye‘nin Cerablus‘a operasyon yapacağına dair bilgilendirme verilmiş ve operasyon için geri sayıma geçilmişti ve ana gündem maddelerinden birisi de bu operasyondu. ABD/Batı’da güya bu operasyona destek verecekti. Rus uçağı krizinden önce Türkiye, Cerablus‘a yakın bir bölgede, sınırın kendi tarafındaki mayınları temizlemeye başlamıştı. Buda, Türkiye‘nin bir kara harekatı hazırlığında olabileceğine işaret ediyordu. 24 Kasım 2016 tarihinde Türkiye, Suriye‘nin kuzeyinde hava saldırıları düzenleyen bir Rus savaş uçağının bütün uyarılara karşın hava sahası ihlali gerçekleştirince düşürüldüğünü açıkladı ve olması gereken Cerablus operasyonu askıya alındı.

Türkiye‘nin, Cerablus‘ta Suriye rejimini destekleyeceği belli olmaya başladığı şu günlerde IŞİD‘in Gaziantep‘teki terör saldırısı da halen vatan hainlerinin varolduğunu gösteriyor. 15 Temmuz Darbe girişiminde FETÖ/PDY başarılı olsaydı sınır tamamen Terör örgütlerine açılacaktı. Çünkü bölgede görev yapan gözaltı ve tutuklanan Asker elbisesi giymiş Teröristlerin %90’ı bu örgüt üyesi. IŞİD için Cerablus, neden önemli? derseniz de IŞİD‘in, Türkiye ile olan son sınır kapısı Cerablus‘tur. IŞİD, Cerablus‘u kaybettiğinde Türkiye ile olan bağlantısını tamamen kaybedeceğini biliyor.

Suriye politikamız çökmeye başlamadan önce Suriye Devlet Başkanının ismi Beşar Esad‘tı. Yani “kardeşEsad‘tı.. Suriye politikamız çökmeye başladıktan sonra  Suriye Devlet Başkanını Beşar Esad‘ın ismi Esed oldu. Yani “zalimEsed. oldu. 100 yıl önce bölgeye arkeolojik kazı bahanesiyle gelen Lawrence’ların bugün de Cerablus’a geliş sebebinin, IŞİD ile mücadele olmadığını çok geçmeden anlamamız gerekiyor. Birinci Dünya Savaşı öncesi paylaşım haritalarının yapıldığı dönemde bize sorulmadan çizilen bölgenin kaderi yine bize sorulmadan çizilmek isteniyor ve Anadolu’da çıkan ayaklanmaların benzerleri aynı nedenlerle, aynı aktörler ve yine çakma Lawrence’lar tarafından yine aynı topraklarda tekrarlanıyor. Aynı hataya yine düşerek sorunların kaynağını içimizde arayarak tuzağa düşmememiz gerekiyor.

Olayın ne demek olduğunu ve değil kendi yaşamlarını torunlarının bile geleceğini etkileyecek bir olay olduğunu anlayamayacak kadar kör olmuşların Kobeni’de olduğu gibi sırf AKP/Recep Tayyip Erdoğan, ders alsın diye Cerablus‘un PKK/PDY/YPG‘nin eline geçmesini destekleyen insanları tekrar göreceğiz. Meselenin AKP/Recep Tayyip Erdoğan, savunmasının olmadığını “Vatan savunması” olduğunu elbet, geçte olsa anlayacaklar.

Türkiye, ABD/Batı ile birlikte Esad’ı zayıflatmak için bu kadar çaba harcamasaydı Esad, ülke içinde otoritesini kaybetmezdi ve Suriye‘nin Kuzey‘n de PKK/PYD/YPG ‘yi boş bırakmazdı. Suriye‘nin bütünlüğü Türkiye‘nin de Suriye’nin de işine geldiği için, Türkiye ve Suriye çıkarları gereği Cerablus‘ta, yan yana olmak zorunda.  Barışa hizmet etmek için IŞİD‘i de PKK/PYD/YPG ‘yi de Cerablus‘tan çıkartmalıdırlar.

ABD/Batı‘nın, FETÖ/PDY’ye Rus uçağını düşürtme nedeni Türkiye‘nin, Cerablus‘a girmemesi içindi. Suriye politikasındaki değişimin başlangıcı Cerablus‘da başlayacak. Türkiye, bundan sonra adını sıkça duyacağımız Cerablus‘a girebilir yada Suriye rejimine yardım edebilir. Suriye Rejimi – PKK/PYD/YPG  savaşında Türkiye‘nin tarafı Suriye Rejimi olacağına göre Esed, Esad olacak ve Cerablus‘da da Kürtlerin esas probleminin Türkiye değil Esad olduğu öğrenilecek.

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.