Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye ve Suriye, Suriye’nin kuzeyini Araplaştırmak istiyor.

Bölge ülkelerinin sınırları İngiltere ve Fransa tarafından çizilen yapay bir sınırdır. Bu nedenle de Ortadoğu’da herhangi bir ülke sınırının değişmesi, bölgedeki tüm ülke sınırlarını sorunlu hale getirir.

ABD ve İsrail, Kürdistan’ı (2. İsrail) kurmak isteseler de bölgedeki diğer ülkeler bu devletin kurulmasına başından beri karşılar. Bırakın devletin kurulmasını herhangi bir bölge ülkesinin sınırları içindeki geniş özerkliğe sahip ister adına Kürt bölgesi deyin isterseniz 2. İsrail bölgesi deyin buna da karşılar. Çünkü geniş özerkliğe sahip bir bölge devlet olmaz ama bir devletin bütün işlevlerine sahip olur.

ABD, DEAŞ’a karşı PKK/PYD /SDF/YPG’yi kullandı. Belki önceki ABD yönetimi ve İsrail, DEAŞ’a karşı kullandıkları örgütlere Kürdistan’ı (2. İsrail) vaat etmiş olabilir ama Trump‘ın, “Kürtler bizimle savaştı ama bunun için devasa boyutlarda para ve ekipman aldılar.” açıklaması başka bir deyişle bu örgütleri para karşılığı kullandık borcumuz yok diyor.

Suriye rejimi bu örgütlerle defalarca görüşmesine rağmen anlaşamıyorlardı. Nedeni Suriye rejimi özerk bölgeyi kesinlikle kabul etmedi. Şimdi bu örgütler Türkiye‘nin, Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmasından sonra Suriye rejimi ile anlaşırlarsa kesinlikle özerk bölge olmayacak demektir. Suriye ile anlaşan bu örgütler belki biraz rahatlar ama bir daha Kürdistan (2. İsrail) hayalleri olamaz. Bu düşüncelerinden vazgeçmeseler de bu hayalleri en az 100 yıl geriye gidecek demektir.

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki amacı Yahudi ve Ermeni kürtlerin yaşadığı bölgeleri Araplaştırmak. Çünkü Türkiye‘ye, tehdit hep bunların bölgesinden geldi. Suriye rejiminin bu bölgedeki düşüncesi de farklı değil. Suriye rejimi de bu bölgeyi Araplaştırmak istiyor. Çünkü Türkiye‘nin, kendisi için tehdit gördüğü örgütleri Suriye rejimi de kendisi için tehdit görüyor. Türkiye gibi Suriye rejimi de bu örgütlerin siyasi oluşumunun mümkün olduğu kadar zayıflatılmasına çalışacaklar.

Sonuç olarak Türkiye ve Suriye rejiminin, Suriye‘nin kuzeyindeki çıkarları ortak çıkar oluyor. Ortak çıkarları da ülke sınırlarının değişmemesi.
 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.