Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye, yurt dışına sermaye ihraç eden bir ülkedir.

Sermaye ihracı para ihracı değildir. Değişik bileşenleri bulunur. Rusya Türkiye’ye sermaye ihracı yapıyor. Rusya, Türk Akımı Projesi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve S-400 anlaşması ile sadece teknoloji değil, bunu kullanabilecek teknik elemanlar da ihraç etmektedir. Bu projeler gerçekleştiğinde Rusya ile Türkiye arasında ilişki bitmeyecektir. Çünkü yedek parça gerekir. Arıza olabilir ve tamir edilmesi gerekir. Bu nedenle bu projeler kapsamında Rus uzmanlar sürekli olarak bulunacaktır. Bunlar sermaye ihracının bileşimleridir.

Türkiye Müteahhitlerinin 1972’den beri Libya’da aldıkları iş imkanı : 40 milyar dolar
Libya‘daki savaştan sonra Türkiye Müteahhitlerine doğan iş fırsatının değeri : 50 milyar dolar

Kaddafi döneminde Türk şirketleri Libya‘ya, çok sayıda inşaat yatırımında bulunmuştu. Türkiye, o dönemde Libya’ya, inşaat malzemeleri (Demir-çelik, beton, elektrik kabloları vb. ) ihraç etmedi. Yani inşaat sektöründe sermaye ihraç etti. Daha sonra Türkiye‘nin bu yatırımları değişik ülkelere yayıldı. Gerekli inşaat malzemelerini inşaatın yapıldığı yerden bulmuş ya da o yerin yakınından getirmiştir. Çünkü böylesi daha ucuza gelir. Bu durumda ihraç edilir? Kalifiye inşaat mühendisleri, kalifiye mimarlar ve bu sektördeki kalifiye işçiler ve bulunduğu yerde ucuz bulamazsa inşaat makineleri.

Dış yatırımlar en fazla kazanç getirecek olanlara yönelir. Koç, Sabancı, Yıldız holding her biri sırasıyla 15-20 civarında ülkede yatırıma sahipler. Üretime yönelik yatırımlarda Şişe-Cam, Anadolu Efes, Ülker, TPAO ve Tosyalı Demir Çelik örnek verilebilir.

Koç grubu Pakistan ve Bangladeş’te birkaç firmayı satın aldı. Koç grubu geniş bir beyaz eşya pazarı ile bu ülkelerin iç piyasasına buzdolabı, çamaşır makinesi vb. ürünleri üretiyor. Yani Türkiye, bu ülkelere ihraç etmiyor, bu ülkeler içerisinde üretiyor ve satıyor. Teknik bilgi ve kalifiye eleman ihracatı, sermaye ihracatının parçasıdır. Ülker grubu (Yıldız holding) önce Belçika’nın dünyaca ünlü Godiva şirketinisatın aldı. Ardından ABD ve İngiltere’de çikolata fabrikaları satın almıştır ve bisküvi üretimi alanında dünya üçüncüsüdür. OYAK Portekiz’de Avrupa’nın en büyük çimento fabrikalarından birini aldı.

Türkiye, 1995’de İsrail ile yaptığı anlaşmayla Türkiye ordusu elektronik cihazlara sahip oldu ve gece operasyonlarını yapabilen bir orduya sahip oldu. Ayrıca Türkiye, İsrail‘den İHA’lar (insansız hava aracı) kiralamaya başladı. Sonraki yıllarda Türkiye, ABD’den SİHA (silahlı insansız hava aracı) istedi ama ABD, Türkiye‘nin PKK‘ye karşı kullanacağını bildiği için vermedi. ABD’den SİHA (silahlı insansız hava aracı) alamayan Türkiye, kendisi üretmeye başladı. Türkiye, kendi ürettiği  SİHA’ları kullanarak ABD ve İsrail gibi nokta operasyonları yapmaya başladı.

Bir taraftan silah ithalatı yapan Türkiye, bir taraftan da silah sanayisine ağırlık verdi ve SİHA/İHA (silahlı/silahsız insansız hava aracı) üretebilen ve satan az sayıda ülkeden birisi oldu. Türkiye‘nin, Libya‘da taraf olmasının arkasında Türk SİHA’larının Libya’daki savaşta gösterdikleri başarısı yatıyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.