Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’deki orman yangınlarını hızlıca söndürmek için yapay yağmur neden yağdırılmıyor?

Yapay yağmur ile ilgili ilk denemeler dünyanın farklı yerlerinde yaşanan kuraklığa çözüm olması için 1940’larda New York’ta yapıldı.

Bulut tomumlama işlemi için 2 bin ile 4 bin metre yükseklikte bulunan bulutların içine toz halinde olan ince parçacıklar püskürtülülerek bulutların içindeki su damlacıklarında bulunan buharı yoğunlaştırmayı mümkün kılıyor. Ve bu işlem yapıldıktan 15-30 dakika sonra yağmur yağmaya başlıyor.

Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kuraklık ve orman yangınlarına karşı farklı çözüm yolları üzerinde testler yapıldı. Çin’in Ganlin-1 adını verdiği droneyi, iklime müdahale etme projesi kapsamında geliştirdi ve ocak ayında ilk hamlesini yaptı.

İklime müdahale etme konusunda ön plana çıkan ülkelerden biri de Birleşik Arap Emirlikleri. Yılda ortalama sadece 78 milimetre yağış alan ve dünyanın en kurak 10 ülkesi arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) hava sıcaklıklarının 50 dereceye kadar çıktığı Dubai kentinde drone aracılığıyla ile bulutlara elektro şok verilerek yapay yağmur yağdırıldı.

Endonezya 2019 yazında yaşanan orman yangınlarını engellemek için yapay yağmur yağdırmayı deneyeceğini açıkladı. Rusya, 38 dereceyi gösteren dünyanın en soğuk yerleşim bölgesi Sibirya’da orman yangınlarıyla mücadele edebilmek için Sibirya genelinde yağmur bulutları ektiğini açıkladı.

Yapay yağmur tekniğinin yüzde yüz sorunsuz çalıştığını gösteren bilimsel bir kanıt bulunmuyor. Yapay yağmurun zararlı olabileceği konusunda da bir delil yok.

Yani şu anki şartlarda en iyi çözüm yapay yağmur gibi görünüyor. Uydudan ormanlar denetlenirse yangın daha büyümeden yapay yağmur için ya yerden füze fırlatmak yada dronelerle fişek ateşlemek ve 15-30 dakika sonra başlayan yağmur ile yangının sönmesi.

Bu ülkede sorduğunda herkes her işi biliyor. Herkes birbirine atıp o yaktı bu yaktı tartışmasını yaparak çözüm ürettiğini zannediyor. Uydudan izlendiğinde sabotaj mı değil mi görebilirsin. Gerçekten sabotaj varsa işin içinde olanlar yakalanır en ağır ceza verilir.


  

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.