Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’nin, Afganistan hesabı…

  Afganistan tarihinde bu ülkeye girip de savaş kazanan ülke yoktur. Önce İngiltere girdi ve burada yenildi. Kızıl Ordu 1979’da girdi ve ABD’nin desteklediği Taliban karşısında Afganistan’ı terk etmek zorunda kaldı. ABD, müttefikleri ile birlikte Afganistan’ı işgal edip savaşa girmiş ve yaklaşık 20 yıl sonra yapamayacağını anlayıp çekilme kararı aldı. ABD askerlerini çekse de Pakistan’daki üslerinden SİHA vasıtasıyla Taliban’a saldırmayı sürdürecektir. Afganistan’a giren her dış güç gibi en ileri savaş teknolojisi kullanan ABD için bile durumun değişmemesi incelenmesi gereken bir konudur.

 Afganistan konusunda Taliban, halen güçlüdür. Birkaç büyük kent dışında ülkede hakim olan halen Taliban’dır. Kabil gibi ülkenin en önemli havalimanının korunması gerektiği bile bu gücü göstermektedir. Afganistan’da, DEAŞ de El Kaide de var ve zaman zaman birbirleri ile çatışmaktadırlar.

 ABD, 29 Şubat 2020’de Katar’ın başkenti Doha’da Taliban ile anlaşma yapmış ve anlaşma gereğince 1 Mayıs’ta Afganistan’daki askerlerinin tamamını çekeceğini taahhüt etmişti. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının verilerine göre çekilmenin yüzde 50’si tamamlanmış durumda. Bu ülkedeki askerlerini çekmeye devam eden ABD, 11 Eylül 2021’de son askerini Afganistan’dan çekmiş olacak.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’in görüşmesi öncesinde, Kabil havalimanının Türkiye tarafından işletilmesi konusu gündeme gelmiş, Türk ve ABD’li yetkililerden bu konuda görüşmelerin sürdüğü yönünde açıklamalar gelmişti.

 Türkiye son NATO Zirvesi’nde Kabil Uluslararası Havalimanının masraflarının ABD tarafından karşılanması ve lojistik destek sağlanması şartıyla korunmasını üstlenmeyi teklif etti. ABD komutasındaki müttefik güçlerin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Türkiye’nin Kabil havalimanındaki rolünün ne olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda hangi ülke tarafından işletileceği konusunda henüz karar verilmediğini, ancak Türkiye’nin kilit rolde olduğunu söyledi.

 Afganistan, Rusya ve Çin’e karşı askeri olarak önemli bir ülke. Türkiye’nin Müslüman bir ülke olması ABD açısından avantaj olarak görüldüğünden normalde Türkiye’nin böyle bir teklifini hemen kabul ederdi ancak Türkiye’nin, askeri varlığının aktifleşmesi demek mutlaka gerektiği yerde pazarlık unsuru olarak kullanacağı demekti. Muhtemelen ABD, bundan çekiniyordur. Türkiye’nin teklifi biraz değiştirilerek mutlaka kabul edilecektir. Türkiye, ABD ile Rusya arasında oynayarak dünyada kendisine en iyi alan açan ülkedir. Afganistan’ı da koz olarak kullanarak yine alan açacaktır.

 Türkiye’nin, Afganistan’daki askeri güçlerini henüz çekmedi ve halihazırda 500 askeri bulunuyor. Türkiye, şu an Afganistan’da asker bulunduran en büyük ülke konumundadır. Bu askerleri muharip görevlerde bulunmuyorlar, daha çok nöbet ve askeri eğitimle uğraşıyorlardı.

 Türkiye’nin, Afganistan’da askeri varlığını aktifleştirmesi Ortadoğu’da hegemonya konusunda büyük rakibi İran için de önemlidir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.