Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’nin, Dünya silah piyasasında olmasını istemiyorsanız “Türkiye’nin, Suriye’de, Afrin’de, ne işi var?” dersiniz.

Türkiye, 1952’de NATO ülkesi olduktan sonra Türk Askeri yeniliğe kapatılmıştır. Oysa şimdi Askerinin her türlü eksiği ABD/Batı tarafından karşılanıyor zannedilse de kurulan Silah sanayinde uzun menzilli Obüs, Top, Piyade Tüfeği, Tank, Helikopter, İnsansız Silahlı Hava Aracı (İSHA) üretiliyor ve ihraç ediliyor. Bu silahların yapımının tamamı henüz Türkiye‘de, yapılmasa da artan oranda Türkiye’de, yapılmaya başlandı ve yerli oranı gittikçe artıyor.

ABD, Türkiye’ye, Heron veriyordu ama Afganistan’da denediği Hellfire’li Predator’u (Cehennem Ateşi) terörle mücadelede özellikle de PKK’de kullanacağı için Türkiye‘ye, vermedi.

İki silahın arasında önemli bir fark vardı.

Heron fotoğraflama yapıyor. Yani Heron, Kandil’de, PKK’nin üst düzey yöneticisini gördüğünde fotoğrafını çekiyor ve Ankara’daki merkeze iletiyor. Merkezdeki görevli de Diyarbakır jet üssüne bildiriyor. Jet, Kandil’e gittiğinde de PKK fotoğrafın çekildiği hedefi terk etmiş oluyor. Çünkü bu yaşananlar bir saat içerisinde oluyor.
Hellfire’li Predator ise Ankara merkezdeki görevli teröristi tanıdığı anda roketi ateşliyor ve Terörist etkisiz hale geliyor.

Türkiye‘nin, ABD/Batı ile arasının açılması Heron veren ABD‘nin Hellfire’li Predator vermemesiyle başladı. Türkiye, ABD/AB/NATO‘dan uzaklaşmaya başladıktan sonra yaptığı büyük yatırımlarla silah sanayisi kurdu ve ihracat da yapıyor. Türkiye’nin, en önemli yeni silahı hem fotoğraflama yapabilen hem de hedefe ateş edebilen İSHA’dır (insansız silahlı hava aracı). Silah üretimi için devlet bütçesinden büyük para ayıran Türkiye’nin, kendine özgü bir askeri sanayi kompleksi bulunuyor ve hızlı gelişiyor.

Silah sanayisi o silahların denenmesini de gerektirir. Askeri sanayi kompleksi savaşa ihtiyaç duyar. Alınan veya üretilen her yeni silah önceden mutlaka denenmiştir ama savaş ortamında deneme farklıdır. Daha önce ne kadar deneme yapılırsa yapılsın, savaşta denenmek başkadır. Çünkü önceden düşünülemeyen eksiklikler ortaya çıkabilir. Denenmiş silahın hem fiyatı artar hem de başka ülkelerden alıcısı çoğalır.

Afrin savaşı Türkiye için aynı zamanda alınan ve üretilen silahların denenmesi savaşıdır. Türkiye’nin de Suriye’ye yönelik Fırat Kalkanı Harekatı‘nın devamı olan Zeytin Dalı Harekatı ile aynısını yapmadığı düşünülemez.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.