Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’nin, Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyonda olası komplo teorileri…

Fırat‘ın doğusu operasyonundan önce Türkiye, Suriye‘de Dünyanın güçlü devletleriyle doğru ilişkiler kurması gerekir. Bu politik ustalık fikrini kim başarırsa da ülkesini sevenin destek vermesi gerekir. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon açıklamasından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) Kuzey Irak’taki PKK’nin, kamplarını vurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, (TSK) PKK kamplarını vurması ABD/AB‘nin, tepkisini ölçmek için olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağı gösterip solu vurmak için Menbiç’e, TSK’nin girmesinin yolunu açmış da olabilir. Çünkü ABD, Türkiye‘yi, “YPG, Menbiç’te kalmayacak, Fırat’ın doğusuna geçecek” diyerek Menbiç‘te çok oyaladı ve verdiği sözü tutmadı.

Fırat‘ın batısına Rusya’nın izni ile giren Türkiye‘nin, Fırat‘ın doğusuna operasyon yapması ABD‘nin, göz yumması ile gerçekleşir. Yada Türkiye, Fırat‘ın doğusu için Esad ile barışarak yeni bir çare arayışına girebilir. ABD ile karşı karşıya gelmek istemeyen Rusya, Türkiye‘nin, Fırat‘ın doğusuna operasyon yapması ister ama ne Türkiye‘nin, ne de ABD‘nin, yanında yer alır ve her zamanki gibi en kazançlı çıkan taraf olmak isteyebilir. Rusya, bunun için Fırat’ın doğusunda Türkiye-ABD krizi de çıkartabilir.

Türkiye‘nin, operasyon açıklaması ve TSK‘nin PKK kamplarını vurmasındaki amacı bir kaç kuşu birlikte vurmaktı ve başardı. Kuzeydeki ve Güneydeki PKK’liler birbirlerini suçluyor. ABD‘nin, bölgedeki PKK/YPG ve IKBY ile olan ilişkisi Türkiye‘nin, bekası için tehlikeli. Türkiye, bekası için ABD ile savaşı ve NATO‘dan, kopmayı göze aldığını ABD‘ye, inandırırsa ABD‘nin, bu terör örgütleri ile olan ilişkisini bozabilir. Bu ilişkiyi ilk bozan taraf da ABD‘nin ortakları olursa Türkiye, psikolojik savaşı ustaca kullanmış olur. ABD‘yi, caydıracak güç potansiyel olarak Türkiye‘de, mevcuttur.

Türkiye, Fırat‘ın doğusuna operasyona başladıktan bir süre sonra sadece Türkiye değil; herkes, bir yol ayrımına varacak. Fırat‘ın doğusundaki süreç ilerlediğinde Türkiye, Atlantik – Avrasya arasındaki yolda birinden biriyle yolları ayırmak zorunda kaldığında ne yapacağını şimdiden çok iyi planlamalı. Özellikle ABD – Rusya dengesini çok iyi gözetmek durumunda. Çünkü Türkiye, Fırat’ın doğusu operasyonuyla ittifak ilişkilerinde ya ABD, yada Rusya tercihiyle karşı karşıya kalabilir.

PKK/PYD/YPG, Şam yönetimine “Türkiye, Suriye sınırlarını tehdit ediyor” diyerek Şam yönetimi ile beraber Türkiye’ye karşı savaşmaya kalkabilir. Ki Türkiye, için en tehlikeyi bu oluşturur. Türkiye için 2019, Türkiye-ABD ve Türkiye-Rusya münasebetlerinde en uzun yıla dönüşülmesi istenmiyorsa bir an önce Esad ile barışılması gerekir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.