Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’nin içindeki Cin, şişeden çıktı. Cin’in içindeki şeytan da çıkacak.

MHP lideri Devlet Bahçeli‘nin, gündeme getirdiği Referandum, Türkiye tarihinde bir dönüm noktası halini aldı ve bir devin içerisindeki Cin’i şişeden çıkarttığı için Referandum (Halk oylaması) ister sandığa gitsin, isterse gitmesin mevcut güç dengesinin değişeceğinin işaretini ortaya çıkarttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişiklik paketini yeniden TBMM’ye göndermez de onaylarsa, Nisan ayı ortasında Referandum yapılmış olacak. Evet cephesi her geçen gün kendi içerisinde çatlarken, Hayır cephesine eğiliminin her geçen gün büyüyor olması, AKP iktidarından beslenen sermaye sınıfını korkutuyor. Evet cephesi, Referandum sandığa gittiğinde Hayır çıkmasından korkmuyor. Referandum sonrasından korkuyor.

MHP Gelen Başkanı Devlet Bahçeli‘nin, gündeme taşıdığı Referandum, AKP‘nin, şimdiye kadar hakaret ettiği, birbirleri ile karşı karşıya gelen güçleri de birlikte yada ayrı ayrı Hayır kampanyası yürütmeye zorladı. Şimdiye kadar AKP karşısında duran güçlerin, Referandum ile aynı kampanyayı yürütmesi de yapılan anketlere yansıdı. Bizim gibi ülkelerde istatistiklerin doğru olması hiçbir zaman mümkün olmaz ama yapılan kamuoyu yoklamalarında halk çoğunluğunun Referandumda Hayır diyeceğini ortaya koydu.

Hayır cephesine karşı açılan savaşta Başbakan Binali Yıldırım, Hayır diyenleri PKK‘lı ve FETÖ‘cü olmakla suçladı. Ergenekon-Balyoz kumpasında FETÖ‘yü alkışlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milletin bütünlüğünü savunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek‘e saldırdı. Hayır kampanyasının giderek güçlendiğini gören AKP- Bahçeli/MHP ittifakının yalana sarılarak, Hayır cephesini alçak olarak nitelerken hepsini terörist ilan etmesi, bu ülke insanını, Hayır cephesinin temsil ediyor olmasından rahatsız olmaları.

OHAL‘de olsa AKP iktidarı, Referandum kampanyası ile halkın meydanlara inmesine engel olamayacağı için korku psikolojisi ile sinmiş görünen toplumsal muhalefetin küçük kıpırdanmalarının engellenmesine Referandum çare olacak. Referandumun böylesi bir süreçte gündeme gelmesi, toplumsal muhalefet için büyük bir imkan sundu. Toplumsal muhalefet Hayır dediğinde çok şey değişecek ve AKP’nin, iktidarda kalması, kalsa da iktidarını sürdürmesi kolay olmayacak.

AKP Hükümeti, Türkiye‘nin, atılım yaptığını, Ekonominin güçlü olduğunu dillendirse de geldiğimiz noktada Türkiye Ekonomisinin, durgun ve krizin içerisinde olduğu biliniyor. 1999-2001 krizinin sonucunda ortaya çıkan 15 yıllık güç dengesi, sınıf dengesinin yeniden şekillenmesi ile sağlanmış ve AKP’nin, iktidara gelmesinin önü açılmıştı. AKP iktidarının istikrar dediği, “güçler dengesinin sermaye lehine değişmiş olması” 2016 sonuna kadar geldi ama şimdi dağılma sürecine girdi.

Referandumun gündeme gelmesiyle, şişeden çıkan Cin’i, şişeye tekrar sokmaya çalışsalar da o güç dengesi derinleşecek, iktisadi kriz zemininde dağılacak. Dağılırken de demokratik bir rejimin imkanlarını yaratacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.