Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’nin, Libya hamlesi hem Ekonomik hem de stratejik bir adımdır…

Libya‘da, 42 yıl süren Muammer Kaddafi yönetimi 17 Şubat 2011’de sona erdi. Muammer Kaddafi devrilmeden önce Türkiye’nin, Libya’da büyük inşaat faaliyeti vardı. Türk müteahhitlerin Libya‘daki proje bedeli : 28,9 milyar dolar. Türk firmalarının yarım kalan projelerinin tutarı : 19 milyar dolar. Libya’da iç karışıklıkların çıkmasının ardından firmalar 25 bin Türk işçisini de alarak Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Libya‘da petrol arama faaliyetlerine 2000 yılında başladı. Ülkede 180 milyon doların üzerinde yatırım yapan TPAO Fizan çölünde yeni doğalgaz ve petrol rezervi keşfetse de ülkedeki karışıklıklar nedeniyle üretime geçemedi. Türkiye, Libya hamlesiyle Doğu Akdeniz’deki varlığını terketmeden daha önceki anlaşmalarını tekrar gündeme taşıyarak arama alanını genişletmiştir. Türkiye, tekrar Libya‘daki etkisini artırarak uluslararası şirketlerle anlaşma yaparak petrol ve doğal gaz arayacaktır.

Fransa, Afrika’daki eski sömürgelerini büyük oranda terk etmeye başladı. Fransa’nın, boşalttığı yerler gelişme potansiyeli olan Türkiye‘nin de Çin, Hindistan, Brezilya gibi yatırım alanı durumuna geldi. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasının yaklaşık beşte biri (46) Türkiye firmasıdır. Afrika’daki insani yardım ve kalkınma fonlarına para yatırmaya başlayan Türkiye, 2015’te iş insanlarının da içinde olduğu kalabalık bir heyetle Afrika‘nın, çeşitli ülkelerini ziyarete başladı. Bu ziyaretlerde yeni yatırım ve ticaret anlaşmaları imzalanmıştır.

Libya, Afrika içleriyle yakın bağlantısı olan bir ülkedir. Afrika kıtasında zaten olan Türkiye için Libya, yeni bir giriş kapısıdır. Çünkü Afrika, Çin, Hindistan, Brezilya ile Türkiye tarafından özellikle yatırım yapılan bir kıtadır.

Avrupa‘ya geçen mültecilerin Afrika içlerinden gelenleri Libya üzerinden deniz yolunu kullanıyor. Libya, bu mültecilerden iyi para kazanmaktadır. Türkiye, Libya’daki etkinliğini artırırsa Avrupa Birliği ile mülteci pazarlığında yeni bir koz daha kazanacaktır.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Türkiye‘ye rakip olan ülkelerden birisi de Mısır’dır. Türkiye‘nin Libya‘da olması demek Mısır’a karşı önemli bir adımdır. Müslüman Kardeşler’e Mısır karşıdır, Türkiye ise dosttur ve bu örgütün Mısır’da bastırılmış olmakla birlikte halen önemli bir etkinliği vardır. Türkiye, Libya’ya, resmi olarak asker göndermesinin yanında Müslüman Kardeşler’e yakın ve hatta cihatçılıkta ondan ilerde militanları da gönderiyor.

 Politikada bir şey yapmakla, o yapılanı pazarlamak genellikle farklıdır. Türkiye’nin, Libya konusunda maceraya girdiği söylense de rastgele macera aramak olmayan Türkiye‘nin, Libya hamlesi hem Ekonomik hem de stratejik bir adımdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.