Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’nin, verdiği Vatan Savaşı’nda, Avrupa’da, Mehmetçiğin arkasında Cephe tutanlar…

Avrupa‘da yaşayan Türkler, Zeytin Dalı Harekatı‘nı desteklediklerini yaptıkları açıklamalarla duyurmaya başladılar. Başka bir deyişle Avrupa‘da yaşayan ABD karşıtı Türkler, sokağa inmeye başladı. Buna örnek olarak Atlantik’ten koparak Avrasya‘da, Türkiye‘nin, müttefiki olacak olan Almanya’dan, örnek verebiliriz. Vereceğimiz bu örnekler aslında başka ülkelerde de hayata geçti. Bosna Hersek, Saraybosna‘da, Belçika, Brüksel‘de, İngiltere, Londra‘da, Fransa, Strazburg‘da, Hollanda, Rotterdam‘da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı‘na destek amacıyla eş zamanlı basın bildirisi okundu.

Almanya‘da yaşayan ABD karşıtı Türkler, Zeytin Dalı Harekatı‘nı destekleme yürüyüş gösterileri birden çok şehirde gerçekleşti. Türk vatandaşları Berlin‘de, Türk ve Alman bayraklarını taşıdı. Frankfurt‘taki gösteri Eski Opera binası önünde Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Alman polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Frankfurt‘taki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı’na destek gösterisini PKK‘liler, provoke etme girişiminde bulundu. Nedeni de PKK yandaşlarına da aynı saatlerde ve yakın bir noktada gösteri izni verilmesi yol açtı.

Avrupa‘da yaşayan PKK‘liler, geçmişte destek aldıkları ortamı tekrar yaşamak isteseler de gerçekleştirmelerinin bundan sonra mümkün olmadığını bilmeleri gerekiyor Halbuki dönemin öncesindeki gibi olmadığı görünüyor. Atlantik‘ten kopan Türkiye‘nin, Avrasya‘ya yöneldiğini Avrupa‘dan da gözükmeye başladı. Türkiye gibi Avrupa’da da yükselen milliyetçilik, öncelikle ABD’ye karşıdır ve Avrasyacılık ile örtüşmektedir. Almanya‘da Türkiye gibi Atlantik kopuyor ve Avrasya’ya gidiyor. Almanya, ABD, İsrail, Barzani ve PKK/YPD-YPG ‘ye karşı Rusya, Irak, Türkiye, Suriye, İran, Batı Asya’da aynı cephede buluştuğunu Kürdistan’ın bağımsızlığı için yapılacak halk oylamasına karşı tavır aldı ve bölgemizde yeni sınırlar çizilmesine karşı çıktı.

Zeytin Dalı Harekatı‘na destekle ilgili gösterilerden rahatsız olan Almanya‘daki PKK‘li gruplar sokakları ve meydanları Türk Vatandaşlarına bırakmamaya yöneldiler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı‘na destek açıklaması yapacak olan Türkler açıklama yapacakları yere gelmeden PKK‘liler, önceden gelip işgal etmeye ve daha kalabalık olmaya çalıştılar. Zeytin Dalı Harekatı‘na destek yürüyüşleri PKK‘liler tarafından engellenmeye çalışılsa da basın açıklaması yapıldı ve bu açıklamalar Almanya gazetelerinde yer aldı.

1945’den sonraki Türkiye‘de, ABD karşıtları Türk Alevileri ve Sosyalistlerdi. Amerikancı Hükümet politikası aleyhine gösterileri de bunlar yapardı. MHP’liler, nadiren hükümet politikası aleyhine gösteri yaptılar. 12 Eylül sonrasındaki birkaç yürüyüş gibi. Bunun dışında sokaklar ve meydanlar yukarıda saydığım gruplara aitti.

AKP tabanı Almanya’da örgütlüdür. AKP’ye destek olmakla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı lehinde gösteri yapmak birbirinden ayrıdır. AKP’ye destek olanların çoğu kıpırdayıp da sokağa inmez. Bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 Zirvesi’ne katıldığında salon toplantısı hatta miting yapmak istemişti ama ya izin alamamıştı ya da salon bulamamıştı. Kimse de sokağa çıkıp durumu protesto eden olmamıştı.

Politika ve ticaret her zaman uyum halinde olmaz. Almanya, dünyanın ihracat şampiyonu bir ülkesi. Almanya, Türkiye’nin, en önemli ticaret ortağıdır ve yakın gelecekte de böyle kalacaktır. Avrupa’da yaşayan PKK’lilerin boş umutlara kapıldıklarını, hangi konuda ve sınırlar içinde oynayabileceğini görmeleri gerekiyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.