Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’ye, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi diyebiliriz…!

2011’de Beşar Esad‘a karşı başlatılan savaşın nedenini acaba Türkiye‘de, kaç kişi biliyor/hatırlıyor? Bir hatırlatma yapalım. Beşar Esad‘a karşı başlatılan savaş 2011’de başladı gözükse de Beşar Esad’ın, Katar boru hattının Suriye’den, geçmesini imzalamadığı 2009 yılında başlamıştı.

Katar gazını Suriye üzerinden AB‘ye, taşınmasını engelleyen Beşar Esad‘a karşı CIA, Suriye’de, Beşar Esad‘a karşı olan muhalefet gruplarını silahlandırdı ve 15 Mart 2011’de Beşar Esad’ı devirmek için Suriye‘de, bir “Sünni ayaklanması“nı başlattı. Beşar Esad hükümeti de protestoculara müdahale etmeye başlamış ve bu ayaklanma Nisan 2011 tarihinde ülke çapına yayılmıştır. ABD/Batı’nın, esas amacı da, Katar gazı ile Rusya‘ya, darbe vurmak istemesiydi.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi anlaşması Türkiye için Avrupa merkezli bir çağın bittiğini, Asya merkezli yeni bir çağın başladığını işaret ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Özbekistan dönüşü “Şanghay Beşlisi Türkiye’yi rahatlatır” açıklaması da bir süredir devam eden sürecin artık kelimelere dökülmesiydi.

Askeri bir ittifak olmayan Şanghay İşbirliği Örgütü’nü (ŞİÖ) Çin ve Rusya, Asya‘da güvenlik üzerine işbirliği yapmak için kurdu. Örgütün güvenlik konusundaki endişelerinden biri, Orta Asya’daki İslamcı örgütler ve uyuşturucu ticaretiydi. Bunlara karşı birbirleriyle istihbarat paylaşımında bulunuyor, ortak askeri tatbikat düzenliyor, “suçluları” birbirlerine iade ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, açıklamasının eksik tarafı “Shangay Beşlisi” Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) ilk kuruluş ismi olması. 1996’da Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan tarafından ilk kurulduğunda “Shangay Beşlisi‘ olan örgütün ismi Rusya’nın, örgüte 2001’de Özbekistan‘ı davet etmesi ve Özbekistan‘ın katılmasıyla üye sayısı altıya çıktı ve ismi Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) olarak değiştirildi.

Bugün örgütün 6 üyesinin yanı sıra 6 gözlemcisi ve 6 “diyalog ortağı” bulunuyor. Gözlemciler; Afganistan, Belarus, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan. 2006 yılında üyelik başvurusu yapan Pakistan ve 2014 yılında üyelik başvurusu yapan Hindistan‘ın 2017’de Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye olmaları bekleniyor. Örgütün diyalog ortakları ise Ermenistan, Azerbaycan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka ve Türkiye.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)üyesi 6 ülke, dünya nüfusunun yaklaşık çeyreğini oluşturuyor. Buna gözlemciler ve diyalog ortakları da eklendiğinde Şanghay İşbirliği Örgütü ,(ŞİÖ) dünya nüfusunun yaklaşık yarısını içeriyor.

Türkiye‘nin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) girişimleri Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi görüşmelerinin ilk başladığı zamanlarda oldu. Türkiye, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) diyalog ortağı olmuştu ki ABD/Batı, bunu önlemek için Rus uçağını TSK içerisindeki işbirlikçileri FETÖ‘cülere düşürttürdü.

Daha sonraki Türkiye-Rusya görüşmeleri ile iki ülke arasında yaşanan kriz biterek tekrar yakınlaşma başladı. Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üye olmak için kurucu üyelerden birin davet etmesi gerekiyordu. Bu davette Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’in ziyareti sırasında resmi diplomatik işaretleri verdi ve Türkiye‘ye, resmi davet geldi.

2017 Türkiye’nin, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) daha da yakınlaşacağı bir yıl olacak. Çünkü Türkiye için Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliği Ekonomi, ulaşım ve güvenlik açısından önemli. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliği sürecinde Türkiye, hem üyelik sürecine devam edecektir hem de NATO‘dan ayrılma sürecini başlatacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.