Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkiye’yi, “oraya buraya bilinçsizce saldıran bir güç” olarak görenler Kafkasya başarısına ne diyor?

 Türkiye’nin strateji hamlelerinde sürekli aynı hatayı yaparak kendilerini rahatlatacak analizlerinin sonucu sürekli Türkiye’yi “macera heveslerinin sonucu hüsrana uğradı, bataklığa saplandı” diye lanse edenlere söylenecek şey bulunmuyor, zaten bir şey anlatmak da gerekmiyor. Çünkü bu insanlar Türkiye’yi olduğu gibi görmek yerine küçültünce kendilerinin büyüyeceğini zannettikleri için artık politikanın değil psikolojinin kapsamındadır. Aslında bu insanlar Türkiye’yi küçülteceğiz derken kendilerinin beyin çaplarının genişliğinin ne kadar küçük olduğunu gösteriyorlar. Aynı zihniyet Azerbaycan – Ermenistan savaşı devam ederken Rusya’nın, Türkiye’nin aktif olarak karışmasına müdahale edeceğini zannediyordu. Türkiye’yi, oraya buraya bilinçsizce saldıran bir güç olarak görmek, her saldırının arkasındaki hesapları görememekten kaynaklanır.

 Fransa’daki Ermeni diasporası ve ABD’deki Ermeni lobisi her yıl Ermenistan’a büyük miktarda para gönderirler. Ermenistan, ABD ile yakınlaşmaya çalışırken. Fransa’daki Ermeni diasporası nedeniyle Fransa’da, Kafkaslardaki savaşla çok yakın ilgileniyordu. Bu gelişmeleri gören Rusya’da, kendi çıkarları açısından Ermenistan’a iyi bir ders vermek istiyordu. Rusya için bu dersin kendisinin vermesi uygun olmazdı ve Dağlık Karabağ çözülmemiş bir sorun olarak duruyordu.

 Azerbaycan-Ermenistan arasındaki savaşın 30 yıllık geçmişi var. Suriye’de, Rusya ile ortaklık içinde bulunan Türkiye, Rusya ile anlaşmadan arka bahçesi konumundaki Azerbaycan’daki savaşta aktif müdahale edemezdi. Türkiye, asker, askeri malzeme göndererek Azerbaycan ordusunu eğitti, NATO seviyesine getirdi ve Türkiye ile Azerbaycan bu savaşa hazır konuma geldiler. Yani bu savaşa Türkiye ve Azerbaycan birlikte hazırlandı. Rusya, Azerbaycan’daki gelişmeleri sadece izlemekle yetindi ve hiç sesini çıkarmadı.

 Ortadoğu’da çıkarları çakışsa da Türkiye ve İsrail’in, Azerbaycan’daki çıkarlar birleşiyor. Azerbaycan’ın en fazla silah aldığı ülkeler İsrail ve Türkiye’dir. İsrail, Azerbaycan savunma sanayisinin kurulmasında Türkiye ile birlikte Azerbaycan’a destek verdi. İsrail ile ilişkileri çok derin olan Azerbaycan, İsrail’den LORA balistik füzeleri de alıyor. Azerbaycan’ın İsrail’le olan ilişkileri Türkiye’nin, Kafkaslarda artan etkisi İran’ı, gizli yolla Ermenistan’ın desteklemesine sebep olurken Irak, Suriye ve Lübnan’dan gelen teröristler İran hava sahasını kullanarak Ermenistan’a gitti.

 Türkiye’nin küresel bir güç olmaya yönelik stratejisinin bir parçası olan Azerbaycan – Ermenistan Dağlık Karabağ savaşı 44 gün sonra Türkiye’nin Kafkasya’da da askeri ve siyasi varlığını dünyanın gözleri önüne sererken Türkiye, Suriye, Irak, Libya ve Doğu Akdeniz’den sonra Kafkasya’da varlığını ve etkinliğini hissettirdi. Askeri varlığı ve yumuşak gücüyle Güney Kafkasya’da, boy gösteren Türkiye, Rusya ile birlikte barış sağlamak rolünü üstlenmiş oldu

 Türkiye, Bakü’ye verdiği destekle Minsk Grubu’nun (ABD, Rusya ve Fransa) dengede tuttuğu Karabağ statükosunu yıkarak dengeyi bozdu. Rusya, şimdi bu bölgede Minsk Grubu’nun eş başkanları ABD ve Fransa’yı saf dışı bırakarak yanına, sadece Türkiye’yi alıyor. Dolayısıyla, bu savaşın sonucu Kafkasya’da yeni güç dengeleri oluşturuyor. Azerbaycan-Ermenistan normalleşmeye doğru gittiğine göre Türkiye-Ermenistan ilişkileri de normalleşmeye gidecektir ve kapıların açılması gündeme gelecektir. Bunu Azerbaycan’da destekler ve Türkiye, Nahçıvan-Zengilan koridorunu rahatça kullanır ve Orta Asya yani Türk dünyasıyla “Türk Yolu” açılır.

 Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki anlaşma, Türkiye’nin başarısıdır. Kafkasya’daki son savaşta kazananlar Rusya, Türkiye ve Azerbaycan; kaybedenler bütün umudunu Rusya’nın müdahale etmesine bağlayan Ermenistan ve Azerbaycan ile sınırı uzayan İran’dır. Türkiye, Azerbaycan – Ermenistan savaşına aktif müdahale etmesiyle bu ülkede zaten var olan yerini sağlamlaştırdı. Azerbaycan petrol zengini bir ülkedir bu savaşta verdiği destek karşılığı Türkiye’ye bir miktar kaynak akıtacaktır. Yıllardan beri Türkiye inşaat şirketleri Azerbaycan’da zaten faaldi, bu faaliyet başka alanlara yayılarak artacaktır.
 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.