Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Türkmen şehri Kerkük’e, saldırıyı kim planladı?

Dünyanın gözü Musul operasyonunda iken Kerkük’te, hiç kimsenin beklemediği ölçekte DEAŞ‘ın, terör saldırı gerçekleşti ve Kerkük şehir Merkezi, bir anda savaş alanına döndü. Gözler Musul‘a çevriliyken ve bölgenin DAEŞ’ten temizlenmesi beklenirken DAEŞ‘ın, Kerkük‘e saldırması herkesi şaşırttı. Herkesin şaşırttığı DEAŞ‘ın, Kerkük, Terör saldırılarının püskürtülmesine rağmen üçüncü gününde halen, yer yer çatışmalar yaşanıyor.

Kerkük, DAEŞ‘li teröristlerce adeta rehin alınırken Haşdi Şabi ve PKK terör örgütleri de ‘asayiş‘ bahanesiyle Kerkük‘e, girdi ve el koymaya çalıştı. DAEŞ‘in Kerkük‘e saldırması açıkça Bağdat yönetiminin denetiminde olan Haşdi Şabi gibi Şii milislere yeni bir fırsat sunuyor. DAEŞ‘in, Kerkük‘e, saldıracağı bilinmesine rağmen ABD, Türkmen şehri Kerkük baskınını önlemek için herhangi bir işlem yapmadı. DAEŞ‘in Kerkük‘e saldıracağına dair istihbaratın, ilgili makamlara günler önce iletildiği tespit edilmesine rağmen Irak‘ı, üçe bölmeye çalışan ABD, Kerkük‘ün, Türkmen‘lerden arındırılması için uğraşıyor.

Musul, 2014 Haziran‘ından buyana DAEŞ‘in elinde, Kerkük, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin. Kerkük ve Musul‘un ortak yanı ikisinin de petrol zengini şehir olmaları. Kerkük ve Musul‘un başka ortak yanı da var. Lozan görüşmeleri sırasında yapılan nüfus sayımlarında iki şehirde de ağırlık Türkmenlerdeydi. Aradan geçen 100 yıllık bir süreçten sonra 21. yüzyıla girilmesine rağmen kaderleri gibi gözüken küresel kirli oyunlar değişmedi.

Dünyanın gözü önünde, bölgeyi kasıp kavuracak Şii-Sünni çatışmasının fitilinin ateşlenecek olması Türkiye‘nin de bu tehlikenin farkında olduğu için sürekli ikaz ediyor olması ne derece doğru olduğunu gösteriyor. Türkiye, bu uyarıyı sürdürmeli.

Musul operasyonuna kimlerin katılacağının belirlenmesindeki tartışmalar sürerken bir anda yoğunlukla kentteki ‘uyuyan hücreleri‘ni kullanarak Kerkük‘e, terör saldırısı gerçekleşmesi DEAŞ‘ın, planlayıp geliştirdiği bir saldırı değil, arkasında başka güçler, başka hesaplar var. DEAŞ‘ın Kerkük saldırısı da tıpkı Musul işgali gibi Türkiye‘nin, önünü kesmek için atılmış adıma benziyor.

Her şey ABD‘in bu saldırıların arkasında olduğunu gösteriyor ve bölgede Şii-Sünni çelişkisini körükledikleri artık gün gibi ortada. Şii Milisler’in, DAEŞ bahanesiyle Kerkük‘e girip çıkmama ihtimalinden söz ediliyor. Aynı tehlike Musul için de geçerli.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.