Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Üç fidan… Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan…

Devrimin vücut bulduğu Yusuf, Hüseyin ve Deniz‘in korkmayan bakışlarıdır, Faşistlerin ölümüne korktukları!
Bu korkaklar sömürgenler uzun uzun yaşasınlar diye, bu ülkenin fidanları Mayıs ayında kökünden sökülüp atılmak istendi.
Bu ülkenin sökülüp atılmak istenen o üç fidanı şimdi üç çınar oldu.
Bizleri eşitlik, özgürlük ve aydınlığa götüren Hıdır-Elyas‘ı gözyaşına boğduğu gün! hepimizin ağabeyi olan o gençler hiç yaşlanmadı. üç dev Çınar oldular!.
Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı..
Kalabalık olmak değil, haklı olmak önemli.
Devrim koşusunun en güzel yüz metresini en hızlı koşanlardı ki, Deniz, Yusuf, Hüseyin haklıydı.
O yüzden öldüremediler!
Sadece halkın mutluluğu için mücadele ettiler.
Bu devlet, gençlerini öldürmekten vazgeçmeden bu ülkede demokrasi kurulamaz.

İdama karşı oy kullananlar bağımsız milletvekili Mehmet Ali Aybar ile, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Muammer Erten, Necdet Uğur gibi isimlerin aralarında bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleriydi.
Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, İsmet Sezgin, Nahit Menteşe, Hasan Korkmazcan, Oğuz Aygün, Necmettin Cevheri, Zeki Çelikel gibi isimlerin başı çektiği “İdam oyları” Meclisteki sağ partilerden geldi.
Detaylar şöyle:
Üye sayısı: 450
Oy verenler: 323
Kabul edenler: 273
Reddedenler: 48
Çekinserler: 2
Oya katılmayanlar: 118
Açık üyelikler: 9

Darağacında son sözler
Gezmiş, İnan ve Aslan‘ın son istekleri birbirleriyle görüşmek oldu. Görüştürüldüler. 6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı saat 01.25’te önce Gezmiş idam sehpasına çıkarıldı.
Son sözleri şöyleydi: “Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marksizm – Leninizm’in yüce ideolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler.”
Saat 02.20’de, arkadaşının idamını izlettirilen Yusuf Aslan idam sehpasında son sözlerini söyledi: “Ben halkımın bağımsızlığı için bir defa ve şerefle ölüyorum. Fakat bizi asan sizler, şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz! Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerikanın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun Faşizmi!”
Hüseyin İnan Saat 03.00’da idama giderken son sözlerini söyledi: “Ben hiçbir şahsi çıkar gözetmeden, halkın mutluluğu için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım, bundan sonrada bu bayrağı Türkiye halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler ve köylüler, Kahrolsun Faşizm!”

O gün  için kalem kıran Mahkemenin başkanı Zalim muktedir! Ali Elverdi. 6 Mayıs 1972’de gerçeklesen idam olayının ardından bir konuşmasında
Ben sadece adli değil siyasi kararlar da verdim” demiştir.
Yazdığı kitapta ise “Ben Faşist değilim, bu ülkede Faşizm yoktur” diyordu aynı kitapta Üç gencin asılmasını şu sözlerle, övünerek anlatmıştır.
İşte bu beyni yıkanmış militanlar ölüm sehpasında dahi Komünizm propagandası yapıyor ve kendisinin arkasından gelecek olanlara cesaret vermek istiyor. onları astığımız için Türk ceza kanunlarını millet adına muhakeme ederek tatbik ettiğim için bana katil elverdi diyorlar.”

Bu gün yargılansalar 48 saat sonra serbest bırakılacaklardı!
Bazıları kaldı bu dünyaya yadigar..ve şeytanlar hep iktidarlar..
12 Mart darbecilerinin 6 Mayıs 1972’de,Tam Bağımsız ve demokratik Türkiye için mücadele eden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının, idamlarının 42.yılında saygıyla anıyorum.
Aşk olsun onlara derim aşk………………………..

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.