Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Vietnam’ın Efsanevi Generali “GİAP” Öldü

Amerikan kuvvetlerinin Vietnam’dan çekilmesini sağlayan Fransız sömürgeciliğine ve ABD işgaline karşı savaşta Vietkong’un komutanı olan general Vo Nguyen Giap 102 yaşında hayatını kaybetti.

General Vo Nguyen Giap, Vietnam’dan önce Fransız sömürge ordusunu Dien Bien Fu’da yenerek ülkeden çekilmek zorunda bırakmış, daha sonra da 1975’te Amerikan askerlerini çekilmeye zorlamıştı.

Komünist bir devrimci olan General Giap, gerilla taktikleriyle bilinen biriydi. Giap bir halk kahramanı olarak görülüyordu, akıl hocası ve devrimci lider Ho Çi Minh’ten sonra Vietnam’ın en çok sevilen ikinci kişisiydi.

“Alaylı” bir asker olan General GiapVietnam Halk Ordusu’nu kurmuş ve tüm dünyada sömürgeci güçlere karşı mücadelede ilham kaynağı olmuş biriydi.
1954’te Fransızları Dien Bien Phu bölgesinde büyük bir yenilgiye uğratan General GiapVietnam’ın bağımsızlığına kavuşmasını ve ardından da Fransızların, eskiden Hindiçin olarak adlandırılan, Vietnam, Kamboçya ve Laos’ta denetimlerini tamamen kaybetmelerini sağlamıştı.

Giap ardından Vietnam savaşında Amerika’nın desteğindeki Güney Vietnam’ı yenilgiye uğrattı.

Katıldığı belli başlı savaşlar, I. Hindiçini Savaşı (1946-1954) ve Vietnam Savaşıdır (1960-1975). Katıldığı belli başlı muharebeler ise Lang Son (1950); Hoa Binh (1951-1952); Dien Bien Phu (1954); Nguyen Hue Saldırısı (1972); ve son Ho Chi Minh harekatıdır (1975).

Son üç yıldır  psikolojik rahatsızlığa neden olan, ABD askerlerinde “Vietnam sendromu” olarak bilinen, hastalıktan dolayı tedavi gören General Giap’ın Cuma günü Hanoi’de bir askeri hastanede öldüğü bildirildi.

Giap’ın değişik fotoğraflarını görmek için  TIKLA

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.