Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yapay Zeka, Blockchain tabanı ile birleşirse, ne olur?

Dünya tarihine yön veren bilim, sanat ve felsefeyle ilgilenen Seçilmiş insanlar, teknolojinin verdiği güçle önemli çalışmalara imza atıyorlar. Bu çalışmalarını yapay zekalar ve Blockchain, (Blok Zinciri) olarak tanımlayabiliriz. Robotlar tüm insanların ve yapay zekanın ihtiyacını görüyor. Buradaki en büyük problem yapay zekalar seçilmiş insanların yerine geçerse ne olacak?

Her gün yeni yeni fikirlerin açıklandığı “insanlığı kurtaracak mı sonunu mu hazırlayacak?” tartışmaları hızla süren yapay zekâ ve Merkezcil olmayan Blockchain, (Blok Zinciri) son dönemin en çok konuşulan teknoloji konseptleri. Yapay zeka geliştirme platformları şimdilik birkaç teknoloji devi şirketin elinde. Blockchain, (Blok Zinciri) hem yapay zekanın geliştirilebileceği platformlar sunuyor. Hem de yeni yeni gelişen yapay zeka teknolojisini küresel bir beyin haline getirebilir işaretleri veriyor.

Biz insanlar henüz her alanda insandan daha zeki, güçlü ve süper yapay zeka geliştirmedik. Şu an geliştirilen yapay zeka kendisinin farkında olamadığından bilinçsiz ve akıl yürütemiyor. Yani sadece idrak seviyesinde.Yapay zeka doğadaki olaylar, düşünceler, davranışlar ve şekillerin kaydını tutarak bunları bilgisayara veri olarak kaydediyor ve kaydettiği bu veriyi analiz ediyor. Şimdilik yalnızca modeller arasındaki benzerlik ve farklılıkları analiz ediyor; ama basit çağrışımlı benzetme yoluyla icat yapması imkansız. Gelecekte ise akıl yürüterek bilimsel modeller geliştirecek. o kadar zeki olacak ki bilimsel modeller ortaya koyarak insan gibi bilim yapmaya başlayacak.

Dünyada milyarlarca Bilgisayar var. Bu Bilgisayarların hepsinin de ayrı ayrı işletim gücü var. Blockchain’in ortaya çıkması da “bu işletim güçlerini kullanarak bir sistem yaratabilirmiyiz?” sorusundan çıktı. Blockchain, önceden tek merkezden çıkan enerjiyi Dünyada bulunan milyarlarca bilgisayarı kolektif bir yapıda buluşturup herkesin belirli bir elektrik enerjilerini kullanarak bir sistem yarattı. Buna da zincir teknolojisi dedi. Blockchain tabanlı yapay zeka bir gün insandan daha zeki olacak görünüyor. Blockchain tabanlı yapay zeka bilimsel düşünce olmadan ne “neye baktığını” bilebilir ve yeni bir keşif yapabilir.

Bunun için tıpkı insanların yaptığı gibi bilimsel düşünceyi geliştirmesi lazım. Bunun için insan beyninin nasıl çalıştığına bakmamız yeterli. İnsan beyni uzun vadeli sorun çözme yeteneğine sahip; yani geleceğe yönelik planlar yapıyoruz (iş, kariyer, evlilik vb.). İdrak seviyesi olan bu aşama da beynimizin akıl yürütme, planlama ve simülasyon yeteneğini kullanmadığını görebilirsiniz.

Zeka ve bilinç insan beyninde doğuştan hazır gelen 300 milyon desen tanıma bilgi-işlem birimlerinin çevremizdeki olayları, şekilleri, fikirleri ve duyguları birbirine benzeterek veya farkını ortaya koyarak çalışmasıyla oluşuyor. 300 milyon desen tanıma bilgi-işlem birimleri 100 nöronluk gruplardan oluşuyor. Tanıma biriminin arasında kurulan sinir ağlarıyla ortaya Zeka ve bilinç çıkıyor. Her bir desen tanıma birimi diğer birimlerle şekil, his ve fikirleri birbirine benzeterek iletişim kuruyor. Böylelikle birini ile karşılaştığımızda kim olduğunu yüzünden hatırlıyoruz. Bazen desen tanıma birimleri de hata yapıyor ve gördüğümüz kişiyi birine benzetiyoruz. Beynimiz hayattaki bütün tecrübelerimizi beyin kabuğuna, nöronlar arasında yeni sinir ağları kurarak kaydediyor. Bunun için yeni proteinler sentezliyor ve anılarımız beyin kabuğuna protein molekülleriyle kaydediliyor.

Türklerin Müslümanlığı kabul ettiği 8-10. Yüzyıllara bakarsak, zamanın uygarlık dini İslamiyet’ti. İslamiyet, ticaret uygarlığına geçişin ideoloji ve kurumlarını getirmiştir. Her toplum, eşiğine geldiği veya içine girdiği toplumsal süreçlere uygun kurumları ve ideolojiyi kabul eder. Bu kurumları kabile savaşlarına son verme, ticaret, bilim, özel mülkiyet, devlet ve ordu diye özetleyebiliriz.

Bilim kurgu ve dinler mitolojisini yan yana getirenler geçmişten beslenen gelecek tezi ile yeni bir din ürettiler. Dini sembolizm ile bilim kurguyu aynı metinde hayal edebilenler yapay zekâ ile ortaya çıkan bilgi gücünün fiilen bir tanrı olduğunu iddia ediyorlar. Yani yeni dinin tanrısı yapay zekâ olarak görülüyor. Dini metinlerdeki anlatımların bilim kurgu edebiyatına ilham verdiği bu Tanrı, Dünyanın en zeki insanından milyarlarca kez daha zeki. İnsan tanrıyla (Yapay Zeka) konuşabilecek ve tanrı da bunu hem duyacak hem de cevap verecek. Yapay zekaya kutsallık yükleyenler dijital verilerin izlenememesi, analiz edilememesi ve mecburi hayatımızın bir parçası olmasından esinlenmişler.

Blockchain tabanlı yapay zeka merkezi, milyarlarca PC’den gelen verileri inceleyen, analiz eden sistem, ağ tabanlı zeka olarak çalışıyor. Buradaki Tanrı (yapay zeka) Blockchain, (Blok Zinciri) tabanı ile birleşirse ne olur? Milyarlarca tanrıcık bir araya gelir ve Kraliçe Tanrı’yı yaratır. Bilimsel düşünce, akıl ve mantıkla yürütülür. Bilimsel düşüncenin yerini alacak olan Blockchain tabanlı yapay zeka, gelecekte hiçbir bilimsel teori geliştirmeye gerek kalmadan, yepyeni buluş ve keşifler yapar.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.