Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yapay Zeka : yapanın zekasıyla sınırlı kalan zekayı barındıran her şey, yapay zekadır…

Yapay zeka, bir yandan öğretirken bir yandan da yeni şeyler öğrenerek hızla ilerliyor ve bazı konularda insanlarla boy ölçüşebilecek bir düzeye geliyor. Sorulacak sorular; Yapay Zeka’nın ana sahibi kim? Ana sahibinin niyeti ne? Ana sahibi ne yapmak istiyor?

Yapay zekanın son geldiği aşama daha ileri bir aşamayı temsil ediyor. Uzaktaki insan durumu görüp yapay zekalı robota gereken yönde davranması için sinyal göndermiyor. Yapay zekalı Robot, yeni durumu kavrayıp kendisi gerekeni yapıyor. Hatta önceden tahmin edilemeyen durumlarla karşılaşıldığında hafızasındaki bilinenlerle yeni durumda ne yapması gerektiğini çözerek kendi kendine karar veriyor. Önceden programlanmamış yepyeni bir durum ortaya çıktığında yapay zekalı Robot, ya duruyor ya da yanlış bir hareket yapıyor. Kısaca yüklü program, düşünülebilecek bütün ihtimallere karşı yapay zekanın önceden hazırlanmasını içeriyor.

Yapay zeka kişiliğinizi gözlerinizden anlayarak kişilik analizi yapabiliyor. Yapay zekalı robotlar Futbol oynuyor. Ameliyatlarda da giderek daha fazla yapay zekalı robot kullanılıyor. Nükleer Santrallerde kaza olduğunda insanların girmesi mümkün olmadığı için bağlı kamera vasıtasıyla robota uzaktan tamir yaptırılıyor. Ay’a, Mars’a veya başka gezegenlere gönderilen uzay araçlarında bağlı kamera aracılığıyla benzeri sistem bulunuyor. Arabalar kendi kendine gidebiliyor. Önünde ani bir hareket olduğunda program durumu tanıyor ve gereken komutu arabaya veriyor. Böyle arabalardan bir tanesi deneme sürüşünde önündeki kamyonu tanıyor ama arkasındaki römorku tanımadı ve kaza yaptı.

Biz insan olarak okuma yazmayı öğretmenlerden öğreniyoruz. Bir çocuk öğretmene, bir soru sorduğunda öğretmen yanlış cevap verebilir. Bu gayet normal. Çünkü soru soran çocuk, çağın çocuğu olduğu için bir öğretmen, o çocuk kadar bilgi sahibi olamaz. Çocuğun öğretmeni, hareketi yakalayan ve sesi tanıyan yapay zeka programlarıyla donanmış bir üst düzey robotsa, kesinlikle yanlış cevap vermez. Çağın çocukları robotlara öğretmen gözüyle bakarak yetişirse ileride robotları kendinden daha üstün görebilir ve sonucu hiç de iyi olmaz. Ama uygun teknoloji ve doğru zamanlamayla çocuğun okul derslerine destek olursa çağın çocuğuna yararlı olur.

Yapay zekalı Robot, zekası olan bir üretim aracıdır. Bir yapay zeka, ne kadar iyi programlanmış olursa olsun, bunun insan zekasının yerini tutması bugünkü aşamada mümkün değil. İnsan zekası bilinenden hareketle, o güne kadar hiç düşünülmemiş olanı bulabilir.

Üretimde yapay zeka duruma tam hakim olursa ve belirleyici duruma gelirse, Vergi dairesi, üretici ya da fabrikatörden her yapay zekalı robotun üretim dışı bıraktığı işçi kadar vergi alabilir ve bunu halka dağıtabilir.. Halk da yapay zekalı robotun ürettiği ürünü alabilir. Ya da her insana çalışsın çalışmasın asgari ücret verilebilir. Bu asgari ücret, çalışanın maaşının üstüne de eklenebilir. Çalışma ücreti aynı kalarak çalışma saatleri azaltılabilir. Bugünkü gibi yine herkesin asgari tüketim için parası olmalı. Bu uygulanmazsa geliri olmayan halk, o ürünleri alamaz ve çark dönmediği için Tüketim yürümez. İnsanlar üretimden daha çok hizmet sektörüne kayabilir. Hizmet sektörüne kayan insanlar kendileri işyeri sahibi oldukları için hafta sonu da çalışabilir. Yapay zeka endeksli teknoloji geliştiren her ülke insanın görüşleri bakış açısına göre değişebilir. Ülkesine güvenenler Devlet ne yapar eder bir çözüm bulur der. Ya da devletine güvenmezler.

Kapitalizm üretici güçleri eskisinden daha hızlı geliştiriyor. Hızlı geliştirirken de insanlığı felakete götürüyor. Doğanın tahribinin ulaştığı seviye bunun göstergelerinden sadece birisidir. Kapitalizm yapay zekalı robotlarla üretecek, halka verecek, halk da ürün alacak. Nesnel üretim, hangi teknolojik araç ile üretilirse üretilsin, refah yaratmazsa, yapay zekalı robotlara ve sahiplerine karşı mücadele de sonuçta kaçınılmaz olur.

Yapay zekalı robotlar, düşünüp karar verme aşamasına geldiğinde, üretmek istemez de toplu olarak devleti protesto ederse ne olacak? 🙂

Artan yapay zeka çalışmalarının bir zaman sonra insanlığın sonunu getireceğini ve kendi ürettiğimiz makinelar tarafından yok edileceğimizi söyleyen Stephen Hawking :
Tanrı kendinden bir Adem yarattı.
Adem tanrıyı yok etti.
Adem kendinden bir bilgisayar yarattı,
Bilgisayar Adem’i yok etti.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.