Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yediğin Hurmalar Gün Gelir Tırmalar. (Mahmud Ahmedinejad, Babek Zencani, Reza Zarrab)

İran‘daki Babek Zencani davasının Türkiye ayağı Reza Zarrab‘in,ABD‘deki ilk duruşmasından sonra Türkiye‘de, farklı bir hava esecektir. ABD, Babek Zencani‘ye, “çaldığın paraları iade et” dediğinde oda haklı olarak “ben hapisteyim nasıl iade edeyim” dedi? ABD, Reza Zarrab’tan sonra Babek Zencani’yi de dava dosyasına alabilir. FBI, Reza Zarrab ile anlaşma yapmış ve Reza Zarrab, tutuklanacağını bilerek ABD‘ye gitmiş olabilir. Çünkü ABD, Babek Zencani‘nin çaldığı paraların bir kısmını (Türkiye’deki 8 Milyon Dolar) Reza Zarrab üzerinden kurtaracak.

1979 İran Devrimi’ne kadar uzanan, ABD ve İran arasındaki düşmanlığa bağlı Mahmud Ahmedinejad, 2005’te başa geldikten sonra İran’ın nükleer programını tekrar aktif hale getirdi. Uluslararası toplum, bunun üzerine denetime açmadığı program yüzünden 2006’dan sonra İran’a katı bir yaptırım rejimi uygulamaya başladı. İran ekonomisi bundan büyük darbe yiyince, Tahran’daki Mahmud Ahmedinejad yönetimi yaptırımları aşındıracak yollar bulmaya çalışırken Babek Zencani ve onun bölgede birlikte çalıştığı, görünen yüzü Reza Zarrab olan ağlar oluştu. Bunlar İran’ın ABD tarafından yaptırıma tabi tutulan petrol ve doğal gazını satmak, yine ABD’nin, kara listesine aldığı İran Merkez Bankası’nın, para hareketlerini sağlamak için hiçbir uluslararası iş tecrübeleri olmadığı halde, 100 milyarlarca dolarlık devasa bir kayıt dışı ekonomi yarattılar. Bu kayıt dışılık, bölge ülkelerini rüşvet bataklığına sürüklediği gibi, IŞİD gibi yasa dışı örgütlerin de faydalanabileceği kontrol dışı bir finans düzeni yaratırken IŞID’i de ABD‘nin, kontrolünden çıkardı ve hem İran’ın, hem ABD’nin, ulusal güvenliğini tehdit eden bir noktaya ulaştı. Bunu gören İran ve ABD, biz kendi kendimize zarar veriyoruz diyerek bir masanın etrafında oturup uzlaşmaya, bu aptallığa bir son vermeye karar verdi.

Mahmud Ahmedinejad ve ekibinin yaptırımların yarattığı karaborsadan Yılda 400 milyar dolarlık bir milli gelire sahip İran ekonomisinde her sene 10-12 milyar dolar ciro yapan İslam Devrim Muhafızları Ordusu (İDMO)’nun sahip olduğu şirketler düzenlerini değiştirerek işlerini yeniden yasal zemine çekmeye başlayınca kayıt dışı yaptırım rejimi olmayacağından yaptırımları aşmak için kullandıkları karanlık adamlara da ihtiyaç duymayacaklardır. İslam Devrim Muhafızları Ordusu (İDMO)’nun ekonomik faaliyetleri kayıt altında ilerledikçe de, Mahmud Ahmedinejad‘ın bölgedeki ekibi yavaş yavaş silineceklerdir.

İslam Devrimi Muhafızları Ordusu’yla (İDMO) yakın olan Mapna şirketinin içeriği Mesela neler mi? İslam Devrimi Muhafızları Ordusu’yla (İDMO) yakın olan Mapna şirketinin içeriği Babek Zencani’nin sabibi olduğu şirketler (Onur Air ile Ten Tour, Simin Gemi, Sunlight Holding, Günbey Gayrimenkul, Aspendos Gemi)

Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunun İran ayağı “REİS” ve “KONT” diye de bilinen Babek Zencani İran‘da gözaltına alındıktan sonra Babek Zencani‘nin taşınmazları İran‘da, devlete devredilirken Reza Zarraf ve Türkiye, bağlantılarının sonunun geldiğini ve tasfiye edildiğini gösteriyordu.

İran, Türkiye‘den, Babek Zencani‘nin mal varlığının İran‘a iadesini istediğinde ciddiye almayarak Türkiye’de bulunan hisselerinin üzerlerine konmayı hayal edenlerin Babek Zencani, idam edilsin diye dua ederken şimdi işin içine ABD girdi. Ne yapacaksınız? ABD, Reza Zarrab üzerinden Türkiye’deki çok şeyi yüz üstüne çıkaracağa benziyor. Amaç Babek Zencani’nin, Türkiye‘deki paralarını kurtarmak değil mi? ABD, İran ile istedikleri adamlara karşı değişebilir.

Mahmud Ahmedinejad ve onun ekibinin (Babek Zencani, Reza Zarrab vd) 2005’den sonra bölgeyi rüşvet batağına çevirirken tatlı tatlı yiyenlerin acı acı çıkarmasını hep birlikte göreceğiz…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.