Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yemen’de darbe olduğunda Recep Tayyip Erdoğan’ın, Somali ziyareti tesadüf mü?

İsrail rejiminin 18 Ocak 2015  günü Golan bölgesinde İsrail ordusu tarafından Hizbullah savaşçılarına karşı düzenlediği ve 9 kişinin öldüğü saldırı ile ilgili Hizbullah genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah‘ın İsrail rejimine hitaben iki kelimelik bir bildiri yayınlamıştı.”Sığınaklarınızı hazırlayın!

Beşşar Esed’in ordusunu bile İran‘lı komutanların yönettiği Suriye yönetimi ayakta kalan haliyle tamamen İran kontrolünde.
Bağdat’ı İran kontrol ediyor.
Başı ne zaman sıkışsa Hizbullah’ı İsrail’in üzerine süren İran, Hizbullah üzerinden Lübnan’da da en güçlü ülke

Süveyş Kanalı’nı da içeren ve dünyanın enerji sevkiyatının ağırlıklı bir bölümünün geçişine imkan veren Kızıldeniz etrafında her ülkenin bir ileri karakol oluşturmaya çalışıyor.
Cibuti de Batı’lı donanmaların ortak deniz üssüne dönüşmüştür.
Kızıldeniz kenarında hem de bu enerji koridorunun okyanusa açıldığı yerin tam karşısında Yemen var ve burada tutunmaya çalışan bir de Türkiye var.
İran burada nasıl jeopolitik hesap yapıyorsa Türkiye’nin de bölgede hesap yapması normaldir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretinde Yemen’in tam karşısında bulunan Somali’deyken çöküş halindeki Osmanlı’nın bütün cephelerde kaybederken olağanüstü direnç gösterdiği Yemen’de, tam anlamıyla bir İran darbesi yaşandı.
Hizbullah İsrail’i uyardı. İran ise Yemen’den vurdu
Yemen yönetimini El Kaide’ye destek vermekle, onu kendilerine karşı silahlandırmakla suçlayan İran’ın desteklediği Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdi, başkent dahil ülkenin kritik şehirlerini kontrol altına aldı.
İran, Hint Okyanusu ve Kızıldeniz kenarında çok ciddi bir stratejik zafer kazanmış oldu ve Lübnan gibi şimdi Yemen de İran’ın ileri karakolu oldu.
Doğrudan İran tarafından desteklenen Husiler, İran için, Hizbullah’ın Lübnan’da üstlendiği rolü Yemen’de oynuyor.
Mısır’da İhvan’ı devre dışı bırakmaya çalışırken İran nüfuzuna yenilen Suudi Arabistan artık sınırlarının öte tarafından bir İran ileri karakolu ile uğraşmak zorunda kalacak. Dahası, bu gelişme, Suudi Arabistan’ın petrol zengini doğu bölgelerinde yaşayan Şii nüfusu da ciddi biçimde cesaretlendirecek.

Bugün ise Hizbullah, Lübnan sınırında İsrail askeri aracına füze saldırısı düzenlendi.

Yemen ve Lübnan hattında önümüzdeki günlerde olağanüstü gelişmeler olabilir. Yemen’deki durum sadece bir darbe ile sınırlı kalmayabilir, ülkelerin karıştığı bir savaşa dönüşebilir.
Golan-Suriye-Lübnan hattında ise Hizbullah-İsrail arasında bir tür hedef saptırma çatışması başlayabilir.
Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin; “Hizbullah’ın Lübnan’da üstlendiği rolü Ensarullah’ın (Husiler) Yemen’de üstlenmesini umut ediyorum” sözlerini de bir yerlere not edin.
Hem Lübnan’da çatışma çıkabilir hem de Yemen yeni bir savaşa sahne olabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.