Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yemen’de, Pakistan’da Umman gibi tarafsız kalmayı seçti…

Suud’un destek çağrısının ardından gerilla savaşında deneyim sahibi Pakistan Meclisi, Suud’un yanında Yemen‘e, doğrudan katkıda bulunarak asker göndermeme, tarafsız bir tutum izlenmesi kararı aldı…
Mısır‘da, 1960’da Yemen‘de düştüğü duruma tekrar düşmek istemeyeceğine göre Suud’lar, sap gibi kaldı!

Kara harekâtı için şiddetle ihtiyaç duyulduğunda kilit konumdaki Pakistan olmadan Husilerle başa çıkamayacağını bilen Suud’lar, Pakistan Başbakan Navaz Şerif’e bize katıl derken İran‘da katılma dedi.
Suudların dediğini yapmayan Pakistan, Umman gibi tarafsız kalırken İran-Türkiye‘den, çözüm için ortak bir karar almaları beklentisi içerisine girdi.

İran, Suriye ve Irak savaşına katılan yabancılara İran-Irak savaşına katılanlara verdiği “Rezmende” statüsü verilmesi kararını aldı.
İran vatandaşlığını kolaylaştır “Rezmende” statüsü Irak ve Suriye’de savaşan yabancılara iş, eğitim, siyaset ve birçok alanda özel ayrıcalık tanıyor.

İran-Irak Savaşı sırasında BM‘de görev yapan “Rezmende“lik statüsüne sahip Zarif‘inin, askeri kanatla görüşme nedeni Şii komutanları çok olan İran Ordusunun Yemen‘e, askeri müdahalesi İran‘ın, Mezhepçi bir kavganın doğrudan parçası haline gelmesine yol açabilir ve ordu içinde hesaplaşmaların başlaması olabilirliğinden Yemen, macerasının önünü kesmeye yöneliktir.

İran‘ın başkenti Tahran cuma imamı Ayetullah Seyid Ahmed Hatemi, ABD-İran nükleer uzlaşma mutabakatı nükleer silah yapımını engellemiyor, biz atom bombası yapmayacağız.
Rafsancani, Ruhani ve reformcuların en katı muhalifi olan Ayetullah Seyid Ahmed Hatemi, Radikal muhafazakarlara mensuptur.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.