Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yeni Anayasa paketinin AKP-Bahçeli/MHP ittifakı, kopuyor mu?

AKP-Bahçeli/MHP ittifakının Milliyetçi ve İslamcı tabanı etkileyerek tabanda karşılık bulmasını düşündüğü HDP‘li Milletvekilleri ve Belediye başkanlarının tasfiye politikası AKP‘ye, oy veren Kürtler üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Yeni Anayasa Paketinin AKP-Bahçeli/MHP ittifakı yola çıktığında %65 açıklaması yapılırken son anket açıklamaları Evet cephesi oylarının Hayır cephesi oylarının gerisinde olarak gösteriyor. Evet cephesinin beklenen oya ulaşamayışı izlenen politikanın tersine etki yapmasından kaynaklanıyor. Devlet Bahçeli‘ye, muhalifleri destekleyen MHP tabanının da çoğunlukta olduğu ve Hayır oyu vereceği anlaşıldı. Şimdi ise Evet cephesine döndürülmesi için yeni ittifaklar kurmaya çalışılıyor. Evet cephesi oylarının beklenenin altında olması Evet Cephesini yeni arayışlara yönlendirdi.

Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye‘ye gelmeden önce yaptığı açıklamada “HDP’li vekiller serbest bırakılmalı” dedi. Başbakan Binali Yıldırım ve Mesut Barzani’nin Münih, “Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı“nda yaptıkları görüşmeden hemen sonra Türkiye‘ye gelmesi bu ziyaretin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, isteği olduğu anlaşılıyor.

Mesut Barzani’nin, Türkiye ziyaretinin amacı Bölgesel gelişmeler olarak görünse de esas amacının Türkiye’nin, iç politik gelişmeleriyle ilişkili olarak AKP-Bahçeli/MHP ittifakının, beklenen sonuca ulaşamaması ile Evet cephesinin yeni ittifak/ittifaklar olduğu anlaşılıyor. Kürt oylarını alamayan AKP‘nin, Referandum da başarılı olamayacağını gören Evet cephesi Kürt oylarına zorunlu olarak ihtiyaç duydu ve Kürtlerin tepkisini kırmak ve Evet cephesini güçlendirmek adına Mesut Barzani’yi, Referandum için Türkiye‘ye, davet etti.

Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani‘nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra Referandum da Evet cephesinin güçlenmesi adına Ahmet Türk ve Sırrı Sakık ile arabuluculuk görüşmesi yaptı. AKP‘nin, Mesut Barzani‘nin, arabuluculuğu ile yapacağı Kürt ittifakına dayanan politik adımının sonucunun tepki ile karşılayacak olan MHP ve Milliyetçi tabanda nasıl etki yapacağı Mart ayı ortalarında daha da netleşecektir.

Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, Türkiye‘ye davet edildikten sonra bölgesel yönetim olmasına rağmen Kürdistan Bayrağının gönlere çekilmesi yeni bir sürecin başlayacağı işaret ederken iç politik gündemin ana konusu oldu. Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, Türkiye‘ye gelmesi önümüzdeki dönemde sürpriz gelişmelere yol açacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.