Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yine en kazançlı PKK’mı çıkacak?

Filistin’de İsrail’in, Irak’ta ve Suriye’de IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırıların, farklı cephelerde birbirini tamamlayan eylemler olarak ortaya çıkmaları bir tesadüf olmayıp bölgesel kaosu derinleştiren stratejinin birer parçaları olarak ön plana çıkıyor.

Suriye’nin, Rojava denilen bölgesinde IŞİD, Nusra Cephesi gibi El Kaide ile bağlantılı veya onun türevi örgütlerle savaşan YPG’nin her açıdan en büyük destekçisi PKK’dır.

Batı’nın bir numaralı düşmanı olan El Kaide ile savaşarak kendisine uluslararası bir meşruiyet, hatta prestij kazanmak isteyen PKK, çözüm süreci bağlamında da Ankara‘nın karşısına daha güçlü olarak oturmak istiyor.

IŞİD, Kürtlerle karşı karşıya gelmekten kaçındı ve enerjisini Bağdat rejimiyle, yani ülkede çoğunluğu oluşturan Şii Araplarla savaşmaya odakladı.

Bölgede politik ve toplumsal kaos yaratarak etkili bir güç olmaya çalışan IŞİD’in Musul’u almasının hemen ardından KCK tarafından “Gerilla güçlerimiz Peşmerge güçleriyle birlikte aktif bir biçimde savaşmaya hazırdır” diye açıklama yapıldı ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) destek sözü verildi.

Bölgede PKK’nın doğrudan El Kaide ile bir şekilde irtibatlandırılabilecek gruplarla çatıştığı duyulmadı ama yakında Irak’ta bunun yaşanma ihtimali var.

Irak’ta ve Suriye’de IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırılar, bölgesel kaosu derinleştiren stratejinin birer parçası olarak ön plana çıkıyor

PKK, Körfez Savaşı ve Irak’ın işgalinden büyük ölçüde kârlı ve güçlenerek çıktı. İhmal edilmemesi gereken bir bölgesel güç olduğunu göstermek isteyen PKK Suriye ve Irak’taki yaşanan IŞİD krizinden de benzer şekilde istifade etmek istiyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.